Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Nejad Devrim’in sahte resmini 225 bin TL’ye sattılar
Nejad Devrim’in sahte resmini 225 bin TL’ye sattılar
Modern Türk resminin öncü isimlerinden Nejad Devrim'in sahte eserini 225 bin TL'ye sattılar.
Kültür Sanat 19 Haziran 2017 - 10:57

Cumhuriyet’ten Ceren Çıplak’ın haberine göre, Nejad Devrim'in Maimi’den getirilen ve İstanbul'da 225 bin TL'ye satılan eserinin sahte olduğu ortaya çıktı. 4 Haziran'da Beyaz Müzayede'de düzenlenen ’40. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi’nde satılan ‘Mémoire de Chartres’ (1957) adlı eserin sahte olduğu iddia edilmiş, Beyaz Müzayede'nin sahibi Aziz Karadeniz de sanatçının eşinin ıslak el yazısı ile imzaladığı sertifikaya güvendiğini açıklamıştı. Söz konusu eserle ilgili konuşan Nejad Devrim uzmanı Haldun Dostoğlu, eserin sahte olduğunu ortaya çıkardı.

FOTOĞRAF ÜZERİNDEN SERTİFİKA ALINDI

Eser, Devrim’in iki farklı tablosundan alınan parçaların kopyalanarak yeni bir tablo üretilmesiyle meydana getirilmiş. Devrim’in 2014’te de aynı metotla sahte eseri üretilmiş ve müzayede devi Sotheby's'de satışa çıkacakken fark edilmişti. Dostoğlu, “Öyle anlaşılıyor ki birileri bu eserleri Miami'den satın alıp İstanbul'da satmak istiyor” diyor. Dostoğlu, Nejad Devrim’in 94 yaşındaki eşi Maria Devrim’den nasıl izin alındığını da anlattı: “Üslup benzerliğini bu metotla yakalamaya çalışan profesyonel sahte resim üreticileri, sahte eserin fotoğrafını sanatçının 94 yaşındaki eşine göstererek fotoğraf üzerinden sertifika aldı. Söz konusu sahte eser önce Miami'de sonra da İstanbul'da satışa çıkarılarak 225 bin TL'ye alıcı buldu.”