Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Neşet Ertaş’a vefa belgeseli
Neşet Ertaş’a vefa belgeseli
“Halkın sanatçısı” Neşet Ertaş’ın hayatını konu edinen ‘Ah Yalan Dünyada’ belgeseli vizyona girdi.
Kültür Sanat 30 Mart 2016 - 12:06

Filmde Ertaş'ın Almanya'da başlayan ve ölümüne dek uzanan öyküsü anlatılıyor. Yönetmen Atalay Taşdiken, “Ustanın insani yanını ve derviş yönünü anlatmayı hedefledik” diyor.

Nice sultanları tahtan indirdi, nicesinin gül benzini soldurdu, nicesini dönmez yola gönderdi, bir ayrılık bir yoksulluk biri de ölüm… Halkın sanatçısı Neşet Ertaş aramızdan ayrılalı 4 yıl oldu. Hayattayken UNESCO tarafından “yaşayan insan hazinesi” ilan edilen, Türk Halk Müziği ve Orta Anadolu Abdal Müzik geleneğinin en büyük ses ve saz ustalarından Ertaş'ın hayatı, sanatı ve felsefesi ‘Ah Yalan Dünyada' belgeselinde izleyiciyle buluştu. Sinema Genel Müdürlüğü'nün katkıları ve Kalan Müzik işbirliğiyle 1 yılda tamamlanan belgeselde Atalay Taşdiken ve Hacı Mehmet Duranoğlu imzası var. Ertaş'ın bilinen yaşam öyküsünün ötesinde duygu dünyası ve felsefesi üzerine yoğunlaşan belgeselde, sanatçının 1979'da başlayan Almanya serüveni ve 2000'lerin başında Türkiye'ye dönüş süreci ayrıntılı bir şekilde ele alınıyor.

BİLİNMEYENİ ANLATTILAR

Belgeselin sanatçı hakkında yapılmış 3'üncü kapsamlı çalışma olduğunu belirten yönetmen Atalay Taşdiken bilinmeyen hikayelere odaklandıklarını belirterek şunları söyledi: “Daha önce TRT de konuyla ilgili bir belgesel yapmıştı. Bu projenin diğerlerinden temel farkı otobiyografik anlatımdan ziyade çok fazla ön plana çıkmamış hikayeleri anlatması. Çocukluk ve gençlik yıllarından başlamıyoruz. Almanya'dan ölümüne dek geçen sürece odaklandık. Burada da hayata bakışını, felsefesini, insani yanını, bir yanıyla da derviş yönünü anlatmayı hedefledik. Zaman olarak önceki belgesellerde işlenmemiş bir dönem bu. Küçük öyküler üzerinden ustanın karakterini gözler önüne sermeyi amaçlıyoruz.”

103 DAKİKALIK YOLCULUK

İlk gösterimi 52. Antalya Uluslararası Film Festivali'nde yapılan belgesel için sanatçı hakkında yazılan tüm kitaplar tarandı. Kişisel arşiv ve ses kayıtlarına ulaşıldı. 103 dakika süren belgeselde Hasan Saltık, Erdal Erzincan, Cengiz Özkan, Erol Parlak gibi isimlerle yapılan röportajlar da yer alıyor.

SON İSTEĞİNDEN SON ŞİİRİNE

‘Ah Yalan Dünyada' belgeselinde ustanın 74 yıl süren hayat yolculuğunda, “30 yıllık gurbet hayatında nasıl yaşamıştı”, “Türkiye'ye dönmeye nasıl ikna oldu”, “Türkülerinden ilk kez nasıl telif aldı”, “Ürgüp konseri sonrası kazandığı parayı yolda kimlere dağıtmıştı” “Ölüm döşeğinde, dostlarından son isteği neydi”, “Yazdığı son şiiri neydi”, gibi soruların cevabını bulmak mümkün.

sanatindibi.com