Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Norveçli çocuk 5 bin yıllık kaya oymasını tahrip etti
Norveçli çocuk 5 bin yıllık kaya oymasını tahrip etti
5 yaşında bir çocuk, Norveç'in kuzeyinde Alstahaugs kentinde yer alan ve taş devrinden kalma 5 bin yıllık kaya oyması resimlerini belirginleştirmeye çalışarak oydu
Kültür Sanat 9 Ağustos 2016 - 13:05

Tarihin en eski oymalarından olan, kayak kayan bir kişinin resmedildiği taş, beş yaşında bir çocuk tarafından tahrip edildi. Norveçli çocuğun amacının, oyma ile işlenmiş resmi belirginleştirmeye çalışmak olduğu belirtildi.

cocuk

ORİJİNAL HALİNE KAVUŞAMAYACAK

Tahrip edilen resmin Norveç´in en çok bilinen tairihi sembollerinden biri olduğunu söyleyen Alstahaug Belediye Başkanı Bård Anders Langö, “Çok üzücü bir durum. Muhtemelen bir daha kayakçı piktogramını 5 bin yıl önceki orijinal hali ile bir daha göremeyeceğiz” diye konuştu. Tahrip edilen 5 bin yıllık piktogram,1994 yılında Norveç´te yapılan Lillehammar Kış Olimpiyatları´nın logosuna da esin kaynağı olmuştu.

Yaptığı tahribatı bilmeden, iyi niyetle yaptığı anlaşılan Norveçli çocuğun kimliği ise yaşının küçük olması nedeniyle açıklanmadı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.