Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Okuyunca farklı dünyalara geçeceğiniz 10 kitap
Okuyunca farklı dünyalara geçeceğiniz 10 kitap
Kitaplar insanı farklı dünyalara götürür. İşte sizi kendinizden alıp dünyalarına sokacak kitaplar...
Kültür Sanat 21 Ocak 2016 - 16:32

Her kitap insanı farklı dünyalara götürür. Çünkü her kitap farklı bir dünyadır. İşte sizlere hayatın sıkıntılarından sıyrılıp başka dünyalara dalabileceğiniz 10 roman önerisi:

İtalyanca Aşk Başkadır – Maeve Binchy Dublin’de bir okulun akşam sınıfında İtalyanca dersleri başlar. Adrian, bütün beklentilerinin aksine, okuluna müdür olarak atanmaz. Tam çöküntünün eşiğine doğru gelirken de, yeni müdür, Adrian'a, Yetişkinlere Eğitim Sınıfları adı altında bir gece kursunun yönetimini önerir.

Serenad – Zülfü Livaneli Serenad 60 yıldır süren bir aşkı ele alırken, ister herkesin bildiği Yahudi Soykırımı olsun isterse çok az kimsenin bildiği Mavi Alay, bütün siyasi sorunlarda asıl harcananın, gürültüye gidenin hep insan olduğu gerçeğini de göz önüne seriyor.

Uğultulu Tepeler – Emily Bronte Kitaptan: “Heatcliff’e olan sevgim o ormandaki ölümsüz kayalıklar gibidir.kayalıkların görüntüsü çok hoş değildir fakat onlarsız olmaz.”

Çalıkuşu – Reşat Nuri Güntekin Kendisini aldatan nişanlısı yüzünden Anadolu’da öğtemenlik yapmaya karar veren Feride’nin hikayesi.Üzüntüleri ve yaşam mücadelesi… Eskimeyen bir romandır Çalıkuşu.

 

 

Düğümlere Üfleyen Kadınlar – Ece Temelkuran Kendi hayatlarından kaçarken birbirleriyle karşılaşmış üç kadın. Onları hayatlarını değiştirecek olan yolculuğa çıkaran başka bir kadın eşliğinde dönen hikayeleri insanı derinden etkiliyor. Kendilerinden vazgeçmiş kadınların yaşam hikayeleri ve yeniden güçlenmeleri etkileyici bir biçimde anlatılıyor.

Martı – Richard Bach Hikaye bir martının, kendini bulma çabası içerisinde ilerliyor. Hayatı ve nedenleri sorgulayan bu martı zamanla sürüsünden dışlanıyor, ailesi tarafından istenmiyor. Çünkü ailesi onun herkes gibi yani sürüdeki diğer martılar gibi hareket etmesini istiyor. Fakat bu mümkün değil çünkü martımız normal bir martı değil onun adı Martı Jonathan Livingston.

Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez Kitaptan: “Kadının duygularını irdelemeye başladı; Öylesine derine indi ki, ilgi ararken aşk buldu. Çünkü kendini kadına sevdirmeye çalışırken sonunda kendisi ona aşık oldu.”

Tutunamayanlar – Oğuz Atay Arkadaşı Selim’in intihar ettiği haberini alan Turgut, onunla zamanında ilgilenmediği için kendine kızar. Turgut Selim’in hayatını araştırmaya başlar. Tuttuğu notları inceler. Arkadaşının hayatını inceleyen Turgut aynı zamanda kendi hayatını da sorgulamaktadır. Tabii kendisine destek olan Olric eşliğinde…

Masumiyet Müzesi – Orhan Pamuk 1975’te bir bahar günü başlayıp günümüze kadar gelen, İstanbullu zengin çocuğu Kemal ile uzak ve yoksul akrabası Füsun’un hikâyesi: Hızı, hareketi, olaylarının ve kahramanlarının zenginliği, mizah duygusu ve insan ruhunun derinliklerindeki fırtınaları hissettirme gücü yüksek bir kitap.

Muhteşem Gatsby – F. Scott Fitzgerald Yirminci yüzyılın önemli Amerikan yazarlarından F. Scott Fitzgerald, 1. Dünya Savaşı sonrası Amerika'sının, Caz Devri olarak adlandırdığı on yıllık şaşaalı dönemini, paranın yegane değer kabul edildiği bir topluma dair, ustalığına ve orijinalitesine henüz erişilememiş betimlemelerle süslü, kırık bir aşk hikayesiyle anlatıyor.