Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Orhan Gencebay: “Ünlü olmak tercihim değildi, her şeye yeniden başlamış gibiyim”
Orhan Gencebay: “Ünlü olmak tercihim değildi, her şeye yeniden başlamış gibiyim”
Özel bir hastane ile bir derginin işbirliği ile düzenlenen 'Yaşam Tadında Aylık Buluşmalar' etkinliğinin bu ayki konuğu olan Orhan Gencebay, şöhret olmak için çalışmadığını ifade ederek, "Ben müzik adamıyım dedim. Müzikte başarılı olmaya çalıştım. Bu arada ünlü oldum. Hep bunu söylerim. Ünlü olmak benim tercihim değildi. Müziğin bütün işlevlerini yerine getirdim" dedi. 
Kültür Sanat 12 Ekim 2017 - 10:57

Gencebay, 50 yıllık müzikal kariyeri bulunduğunu, ancak her şeye yeniden başlamış gibi hissettiğini belirterek, şunları söyledi:

HEP KENDİMİ YÖNETTİM

“Her şeye yeniden başlamış gibiyim. Bu kadar yıl hep kendi bestelerimi okudum. Sözü yüzde 90 bana, müzikleri ise yüzde yüz bana aittir. Hep kendimi yönettim. Çalışmalarım uzun zaman böyle oldu. Bugüne kadar bana en büyük gücü halkımızın ilgisi verdi. Halkımızla yaptığımız gönül alışverişiyle kendimi yönlendirdim, hep tazeledim.

Ben müzik adamıyım dedim. Müzikte başarılı olmaya çalıştım. Bu arada ünlü oldum. Hep bunu söylerim. Ünlü olmak benim tercihim değildi. Müziğin bütün işlevlerini yerine getirdim. Söz yazarlığı, bestecilik, aranjörlük, enstrümanistlik, ses, saz yorumculuğu ve düşünürlük. Ben tüm bunların hepsini yapmaya çalıştım. Hatta sazımda daha iyi olduğum zamanlarda, çok emek verdiğim için zaman zaman virtüöz diye anıldım. Sevenlerimin ilgisi bana büyük bir mutluluk verdi.

SEVİM EMRE SINGLE ÇIKARACAK

Son zamanlarda tasavvufa ilgi duyuyorum. Yaradana teslim olan biriyim. Teslim olmak derken, bilgiyle teslim olmanın, bilerek yapmanın önemini anladım. Çünkü tüm bilgiler yaradanın bilgileriydi. Çocukluğumdan beri astrofizikle ilgilendim. Arkasından tarihle ilgilendim. Dolayısıyla ben hep bilmeye gayret ettim. Bu arada da halkımızın ünlü sanatçısı oldum. Bana ünlü olduğumu sokağa çıktığım zaman hissettirdiler.

Yeni bir albüm hazırlığındayım. Eşim Sevim Emre de yakın bir zamanda single çıkaracak. Büyük bir heves ve istekle çalışıyor. Sevim Hanım zamanında hem Türkiye hem Avrupa güzellerimizdendi. Bu unvanlardan sonra kısa bir süre 3 ay da olsa Türk sanat müziği solistliği yapmış. Sonra galiba ben engel oldum. O da beni, aşkını tercih etti. Bugünlere geldik ve şu anda da albümü için bir eserimi haczetti.”