Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ortadoğu’nun en eski insan kemiği bulundu: 90 bin yıllık orta parmak kemiği
Ortadoğu’nun en eski insan kemiği bulundu: 90 bin yıllık orta parmak kemiği
Suudi Arabistan’da 90 bin yıllık insana ait bir parmak kemiği bulundu. Arkeologlar, keşfi, 'Orta Doğu’nun en eski insan kemiği' olarak nitelerken, bölgedeki insan yaşamının 325 bin yıl öncesine kadar gittiğini öne sürüyorlar.
Kültür Sanat 29 Ağustos 2016 - 13:21

Dailymail’de yer alan habere göre, Suudi Arabistan'ın Tayma kenti yakınlarındaki Taas al-Ghadha adı verilen alanda, Suudi arkeologlar ve Oxford Üniversitesi'nden bir uzman ekip, kazılar esnasında bir insanın orta parmağına ait 90 bin yıla  tarihlenmiş bir kemik bulundu.

1

Nafid çölü yakınlarındaki eski göllerin bulunduğu bir alanın yakınlarında çalışmalarda bulunan Yeşil Arabistan projesi kapsamında elde edilen bulgulardan biri olan keşif sonrası, Suudi Turizm ve Ulusal Miras Komisyonu’nun başında bulunan Ali Ghabban, alandaki insan yaşamının 325 bin yıl öncesine kadar gittiğini iddia etse de bu iddiasının ayrıntılarını vermedi. Londra merkezli Arap gazetesi Asharq Al-Awsat’ın aktardığı bilgiye göre, keşif ilk kez Suudi Prens Sultan bin Salman bin Abdul Aziz tarafından Fransız Güzel Sanatlar Akademisi'ndeyken bulunduğu bir konuşma sırasında duyuruldu.

İLGİLİ HABER700 bin yıllık fosiller 700 bin yıllık fosiller “gizemli Hobbitlerin” ipuçlarını taşıyor.

Araştırma ekibi, Orta Doğu'daki ve Al Arabiya gibi medya organları dahil “dünyadaki en eski insan kemiğini” bulduklarını aktarırken, bugüne kadar bulunan “Homo” cinsine ait en eski kemik 2015 yılında Etiyopya'da bulunan 2,8 milyon yıl öncesine tarihlendirilen bir çene kemiğiydi.

“Afrika’dan çıkış” teorisi ise türümüz “Homo Sapiens” in Afrika’dan yaklaşık 60 bin yıl önce ayrıldığını öne sürüyor. Önceki kanıtlar ise 60 bin yıldan önce Afrika’dan çıkmak için yapılan birkaç başarısız göç girişimi olduğunu söylüyor. Geçen yıl ise İsrail’de bulunan fosiller, modern insanların yaklaşık 120 bin yıl önce Afrika’nın dışına doğru ilerlediklerini gösteriyor ama bunlar uzun bir süre boyunca bölgeden ayrılmamışlardı. En erken modern el fosilleri 1,85 milyon önceye ve en erken teyit edilen taş aletler ise 2,6 milyon yıl önceye tarihleniyor.

Eğer keşif doğrulanırsa,  Afrika’dan çıkışın düşünülenden daha önceye tarihlendirilebilir.

2

Çeviri: Reha BAŞOĞUL
Kaynak: Dailymail, Newsweek

İLGİLİ HABERKonya'da 2,5 milyon yıllık mamut dişi fosili bulunduKonya’da 2,5 milyon yıllık mamut dişi fosili bulundu
İLGİLİ HABEREvrimde yeni araştırma: Primat beyinleri nasıl bu kadar büyüdü?Evrimde yeni araştırma: Primat beyinleri nasıl bu kadar büyüdü?

İLGİLİ HABERParmaklarımız balık yüzgeçlerinden mi evrildi?Parmaklarımız balık yüzgeçlerinden mi evrildi?

Son güncelleme: 19:45 - 29.08.2016