Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Oscar filmleri cinsiyetçilik testinde
Oscar filmleri cinsiyetçilik testinde
Hollywood bu sene cinsiyetçilik suçlamaları ile karşı karşıya
Kültür Sanat 4 Şubat 2016 - 11:46

Alison Bechdel tarafından geliştirilen Bechdel Testi, filmlerdeki cinsiyet eşitliğini ölçmek için halen en güvenilir ve basit yöntem olarak kabul ediliyor ve İsveç sinemaları 2013 yılından beri gösterime soktukları her filmi bu test ile derecelendiriyor.

Foto: Movieweb

Geçtiğimiz sene Sony'nin veritabanının internet korsanlarınca sızdırılmasının üzerine, kadın oyuncuların rol arkadaşlarından çok daha az ücret aldığı ortaya çıkmış ve pek çok kadın oyuncu isyan etmişti. Bu sene Oscar'da, en iyi yabancı dilde film dalında aday gösterilen “Mustang”in Türkiye kökenli yönetmeni Deniz Gamze Ergüven hariç, yarışan hiçbir filmin yönetmeni kadın değil. Bunun yanında, en iyi film ve yönetmen dalında aday olacağı düşünülen, Todd Haynes'ın aynı isimli Patricia Highsmith romanından uyarladığı lezbiyen aşk hikayesi “Carol”ın sadece oyunculuk ödülleri için aday olması da tepki topluyor. Peki en iyi film dalında aday olan filmlerin kadın karakterlere yaklaşımı nasıl?

1985 yılında çizgi romancı Alison Bechdel tarafından geliştirilen Bechdel Testi, filmlerdeki cinsiyet eşitliğini ölçmek için halen en güvenilir ve basit yöntem olarak kabul ediliyor ve İsveç sinemaları 2013 yılından beri gösterime soktukları her filmi bu test ile derecelendiriyor. Testin web sitesi, gösterime giren tüm filmleri değerlendiriyor.

BECHDEL TESTİ FİLME TEMEL OLARAK ÜÇ SORU SORUYOR

1. Filmde birden fazla isim verilmiş kadın karakter var mı?

2. Bu kadın karakterler arasına bir diyalog geçiyor mu?

3. Bu diyalog, erkekler dışında bir konuda mı geçiyor?
İşte bu senenin en iyi film dalında Oscar adayları ve Bechdel Testi sonuçları

Son güncelleme: 10:22 - 08.02.2016