Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ötekileştirilenlerin ve ‘Küçük’ insanların hikayesi
Ötekileştirilenlerin ve ‘Küçük’ insanların hikayesi
Yönetmen Ahmet Sönmez, Kasım ayında 'Sadece Farklı' adlı filminin çekimlerine başlayacak, film otistik bir babayla 'normal' oğlunun hikayesine odaklanıyor.
Kültür Sanat 27 Temmuz 2017 - 10:49

Türkiye’nin yanı sıra Rusya’da gala yapan ve vizyona giren “Elveda Katya” adlı filmiyle “49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali”nde “Seyirci Ödülü”, “2. New York Eurasian Film Festivali”nde ise “En İyi Yönetmen” ödülü alan Ahmet Sönmez, yeni filminin hazırlıklarını yapıyor. Sönmez, filmin adı gibi farklı bir film olacağına işaret ederek, ötekileştirilenlerin ve “küçük” insanların hikayesini anlatmayı sevdiğini dile getirdi. “Sadece Farklı”nın, temelde otistik bir adamın öyküsünü anlattığına işaret eden Sönmez, “Ben yaklaşık 7-8 yıldır bununla ilgileniyorum, uğraşıyorum ve gerçek bir hikayeden hareket ettim. Bu işle çok fazla empati kurdum ve toplumda, özellikle dünya genelinde çok var olduğunu gördüm. Özellikle Avrupa’da ve Amerika’da bununla ilgili inanılmaz çalışmalar yapılıyor bu insanları hayata katmak adına. Lakin bizim ülkemizde henüz otizm kelimesinin anlamı tam yerleşmiş durumda değil. Sanki bir çocuk hastalığıymış gibi algılanıyor ama bu bir hastalık değil. Bu bir ‘durum’ ve hiç değişmiyorlar, öyleler” diye konuştu.

“ZAMANIN EN BÜYÜK SIKINTISI İLETİŞİM”

Sönmez, otizmin hafiften ağıra geniş bir yelpazede olduğunu ve filmde hafif otizmli bir karaktere yer vereceğini aktararak, filmin anlatım diliyle de farklılık göstereceğini kaydetti. Yönetmen Sönmez, zamanın en büyük sıkıntısının iletişim sıkıntısı olduğu değerlendirmesinde bulunarak, öncelikle bu sıkıntının çözülmesi ve ‘diğer’ insanların da fark edilmesi gerektiğini anlattı. Sinema sektörünün, seyirci ve gişe odaklı çalışmaya başladığı yorumunu yapan Ahmet Sönmez, seyirciyi mutlu etmek gibi bir kaygısı olmadığını, vicdanlara dokunan filmler yaptığını ifade etti.