Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Otizmli Cem Türkiye’yi gururlandırdı
Otizmli Cem Türkiye’yi gururlandırdı
Üniversite sınavına girerek kazanan ilk otizmli öğrenci Cem Vardarcı'nın hayali gerçek oldu
Kültür Sanat 6 Haziran 2016 - 13:03

Türkiye’de, sınavı kazanarak üniversiteye giren ilk otizmli Cem Vardarcı, geçen 4 yılın ardından, mezuniyet konserinde hocalarıyla birlikte sahneye çıktı.

Foto: DHA

Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencisi Cem Vardarcı, Türkiye’deki otizmli binlerce gençten yalnızca biri. Ancak onun başarı öyküsü, diğer otizmli çocuk ve gençler ile onların ailelerine de örnek olacak nitelikte. Cem Vardarcı, daha ilköğretim okulundayken ailesi bırakın üniversitede okumasını, lisede okumasını bile hayal edemezken, önünden geçtiği Yaşar Üniversitesi’nde okumanın hayalini dile getiriyordu. Vardarcı, önce Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi’ne, ardından da hayalini kurduğu Yaşar Üniversitesi’ne girmeyi başardı.

Foto: DHA

2011 yılında üniversite sınavında 179 puan alan Vardarcı, Yaşar Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü’nün yetenek sınavını kazanıp Yaylı Çalgılar Programı’na kabul edildi. Eğitim hayatı boyunca, Fahir Atakoğlu gibi usta müzisyenlerle ve Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası’yla konser veren Vardarcı, Genç Girişimciler ve Liderler Derneği (JCI) Türkiye Şubesi tarafından Türkiye’nin En Başarılı 10 Genci programında ‘Kültürel Başarı’ alanında da birinci seçildi. Ailesinin bilinçli olması, eğitim ve azmiyle önündeki engelleri tek tek aşan Vardarcı, bu ay sonunda kep giyip mezun olacağı okulunda, son konserini hocalarıyla birlikte sahneye çıkarak vermenin gurunu yaşadı. Selçuk Yaşar Kampüsü’ndeki konserde, Cem’i ailesi ve eğitmenleri yalnız bırakmadı.