Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Palmira’daki görüntüler yıkımı gözler önüne seriyor
Palmira’daki görüntüler yıkımı gözler önüne seriyor
Palmira’nın son haline dair görüntüler İsveçli Expressen TV muhabirleri tarafından çekildi.
Kültür Sanat 26 Mart 2016 - 15:27

Gizli kamerayla çekilen görüntülere göre ve müze müdürü Halil Hariri'nin açıklamalarına göre Palmira Antik Kenti'nde yıkım oldukça büyük boyutlarda.  Expressen TV'nin Arkeolog Halid Esad'ın oğluyla yaptığı röportaja göre ise IŞİD Palmira'da 2 ton altın olduğunu düşünüyordu ve Esad'a bu altınların yerini sordu. Altın olmadığını söyleyen Esad katledildi.

Foto: Arkeofili

Sputnik News'ün 3 Mart'ta belirttiğine göre Palmira'nın son haline dair görüntüler İsveçli Expressen TV muhabirleri tarafından çekildi. Habere göre Baalşamin tapınağı, kule mezarlar ve 2000 yıllık zafer takı yok edilmiş durumda. IŞİD'den önce Palmira'da 70.000 kişi yaşıyordu. 2015 Mayıs'ından beri Palmira IŞİD kontrolünde bulunuyor.

Foto: Arkeofili

Arkeofili.com isimli bir sitede yer alan habere göre, Palmira uzmanı ve Müze müdürü Halil Hariri, Baalşamin tapınağından geriye sadece birkaç sütun kaldığını ve tapınağın neredeyse tamamen yok edildiğini söylüyor. Hariri aynı zamanda katledilen Halid Esad'ın damadı. Görüntülere göre tapınağın yakınındaki 3 kemerli Zafer Takı da parçalara ayrılmış durumda. Hariri “Zafer Takı Palmira'nın sembolüdür. Palmira'yı düşününce aklınıza ilk gelen şey Zafer Takı'nın görüntüsüdür. Çok üzgünüm, söyleyecek kelime yok, insan ağlamak istiyor” diyor.

 

IŞİD PALMİRA’DA 2 TON ALTIN ARADI

Hariri “İnsanlar Palmira'nın Zafer Takı'nın, tapınaklarının, sütun sıralarının önemini bilseydi onu çocuklarından daha iyi korurlardı” diyor. Hariri, eskiden uzak mesafeden görülebilen 25 metre yüksekliğindeki kule mezarların da neredeyse tamamen yok edildiğini söylüyor. Kule mezarların içinde duvar resimleri, yazıtlar, heykeller ve yüzlerce lahit bulunuyordu. Hariri Palmira'nın antik sakinlerinin bu mezarları evlerinden daha çok önemsediğini söylüyor.

Foto: Arkeofili

Hariri “Bu sadece Suriye ve Palmiralılar için değil, bütün dünya için büyük bir kültür ve bilgi kaybıdır” diyor.

Esad'ın oğlu olan Tarık Asad, IŞİD'in Palmira'da 2 ton altından oluşan gizli bir hazine olduğuna inandığını söylüyor. Asad “Müzenin etrafındaki bölgeyi sardılar. Asıl hedefleri antik şehir ve müzenin eserleriydi” diyor. Halid Asad'ın ölümünden sonra IŞİD, Palmira'yı yok etmeye başladı.

Halil Hariri tüm dünyaya seslenerek, “Hep birlikte, el ele Zafer Takı'nı yok edilmeden önceki haline döndürelim” diyor.

Son güncelleme: 12:45 - 28.03.2016