Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Pamuk Prenses Katar’da müstehcen bulundu
Pamuk Prenses Katar’da müstehcen bulundu
Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masal kitabı okul kütüphanesinden çıkarıldı
Kültür Sanat 30 Ocak 2016 - 12:25

Katar’ın Başkenti Doha’da bir okul, öğrenci velisinden gelen “müstehcen içerik” şikayeti üzerine Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masal kitabını okul kütüphanesinden çıkardı.

Katar’da yayımlanan El-Şark gazetesi, velinin şikâyetini Yüksek Eğitim Konseyi’ne ilettiğini, konseyin de Uluslararası SEK okuluna kitabı kütüphaneden çıkarması yönünde talimat verdiğini yazdı. Velinin, Grimm kardeşler masalı Pamuk Prenses ve Yeni Cüceler’in Disney versiyonu olan kitapta hem cinsel çağrışımlar yapan çizimler olduğunu, hem de metinde benzer çarışımların bulunduğunu söylediği ifade ediliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Kitaptaki hangi görsellerin şikâyet nedeni olduğu bilinmiyor. Ancak İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesi masal kitabının kapağında Pamuk Prenses ve ona sarılan prensin görüldüğünü aktarıyor.

OKUL ÖZÜR DİLEDİ

SEK okulu müdürü Vivian Arif, şikâyetin okula iletilmesinden sonra hemen harekete geçtiklerini ve kitabı kütüphaneden çıkardıklarını söyledi.
Yazılı bir açıklama da yapan okul müdürü, “Uluslararası SEK okulu, Katar’da köklü bir geçmişe sahiptir. Bu istenmeyen olayın yarattığı rahatsızlıktan dolayı üzüntülerimizi iletiriz” dedi.

2013’te açılan SEK okulunun Doha’da 27 farklı ülkeden 150’den fazla öğrencisi bulunuyor. Okul 3 yaştan 18 yaşa kadar öğrencilere eğitim veriyor. Katar bu yıl Oscar’a aday gösterilen Danish Girl – Danimarkalı Kız filminin gösterimini de yasaklamıştı.