Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Patara’da Pers dönemi ilk kez belgelendi
Patara’da Pers dönemi ilk kez belgelendi
Patara Antik Kenti'nde yürütülen kazılarda ortaya çıkan MÖ 5’inci yüzyıla ait at kabartmasıyla bölgedeki Pers dönemi belgelenmiş oldu
Kültür Sanat 17 Ağustos 2016 - 15:55

Prof. Dr. Fahri Işık tarafından 1988 yılında başlatılan Patara antik kentindeki kazı çalışmaları, 28'inci yılında. Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık tarafından sürdürülen çalışmalar bazilikada devam ederken, konservasyon/restorasyon çalışmaları da sürüyor.

patara-pers

Habertürk’de yer alan habere göre, Prof. Dr. Işık, bazilika kazısında ele geçen MÖ 5'inci yüzyıla ait küçük bir at kabartmasının ise heyecan yarattığını belirterek “Kabartmanın üzerinde eyer değil, Pers atlarına özgü örtü var. Buluntunun bir Pers kabartması olduğunu, bu örtüden anladık. Bir tören yürüyüşünü betimliyor olmalı. Bu at kabartmasıyla Patara'nın tarihindeki çok önemli bir boşluk dolmuş oluyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Işık, çalışmalarda ortaya çıkarılan diğer önemli buluntunun bazilikanın bir taş blok üzerinde tespit edilen kırmızı boya ile yazılmış yazıt olduğunu sözlerine ekledi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.