Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Progresif rock efsanesi Dream Theater yola çıktı!
Progresif rock efsanesi Dream Theater yola çıktı!
Progresif rock/metal’in efsanevi topluluğu Dream Theater... 25 yıl önce sadece en çok satan değil, en önemli ve kariyerlerinin şekillenmesinde en çok etkisi olan albümleri 'Images & Words'ı çalmak için Türkiye'ye geliyor. Daha önce 5 kez Türkiye'de sahne alan grup, sahne öncesi, "Türkiye'de daha önce 5 kez konser verdik. İlk olarak 2002'de, en son olarak da 2009 ve 2014'te sahne almıştık. Türkiye'de gruba karşı yoğun bir ilgi var. Çalarken çok güçlü olduğumuzu hissediyoruz" dedi. 
Sercan MERİÇ
Kültür Sanat 21 Eylül 2017 - 12:06

Dream Theater, yıllardır geniş bir hayran kitlesine sahip oldukları Türkiye’ye 6’ıncı kez gelmeye hazırlanıyor! 10 Ekim'de Volkswagen Arena'da olacak olan Dream Theater, ‘tek hit’imiz’ diye yorumladığı ‘Pull Me Under’ı, ‘Another Day’ ve ‘Take the Time’ gibi klasikleri de Türkiyeli rockseverlerle buluşturacak. ABD’li grup bu turnede üç perde çalacak. İlk perde grubun farklı dönemlerinden öne çıkan şarkıları içerirken, ikinci ve üçüncü perdelerde ise ‘Images and Words’ albümü ve ‘A Change of Seasons’ eksiksiz çalınacak.

John Petrucci, James LaBrie, Jordan Rudess, John Myung ve Mike Mangini'den kurulu Dream Theater, performans öncesi Sözcü.com.tr‘ye konuştu.

Grubun en önemli albümü ‘Images and Words’ün 25. yılında yola çıktınız. Turne nasıl gidiyor?
Herkesin bildiği gibi ‘Images and Words’ bizim kariyerimizin en önemli albümü. 25 yıl öncesine yeniden gitmek ve dinleyicilerimizle o ruhta yeniden buluşmak için bu turneyi planladık. Gidebildiğimiz kadar ülkeye gitmek ve canlı performans vermek istiyoruz. Turne harika geçiyor. Hâlâ bu kadar ilgi görmek ve bu işi yapmak bizim için büyük onur.

Albümü tekrardan çalmak, yeni fikirlere, yeni şarkılara ilham veriyor mu?
Tabii ki, konser provalarında, yeni şarkılar için bazı tohumlar attık. Çok değişik duygular içerisinde provalara ve konserlere çıkıyoruz. Kesinlikle yeni eserlerimize ilham verecek bir süreç yaşıyoruz.

Albüm 25 yıl geçse de hâlâ büyük ilgi görüyor. Sizin bu kadar uzun soluklu olmanızın sırrıyla bağlantılı değil mi?
Biz her albümde seviyeyi yükseltmeye çalışan bir grubuz. Durmadan çalışıyoruz ve ekip olarak aile gibiyiz. Her birimiz bu aileyi ayakta tutmak üzere sorumluluk taşıyor. Her zaman dengeli bir enerjiyi yakalamaya çalıştık.

Dream Theater’ın müzik sektöründeki konumuyla ilgili nasıl bir tarif yaparsınız? Yolda olmak sizin için nasıl bir duygu?
Progresif metal müziğin önemli bir temsilcisi olarak dünya çapındaki bilinirliliği artırdığımızı düşünüyoruz. Birçok gruba ilham verdik ve örnek olduk. Müzisyen olarak seyahat etmeyi seviyoruz.

10 Ekim’de Volkswagen Arena’da olacaksınız. Daha önce Türkiye’de 5 kez sahne aldınız. Türk dinleyicilerine ne söylersiniz? 
Türkiye’de daha önce 5 kez konser verdik. İlk olarak 2002’de, en son olarak da 2009 ve 2014’te sahne almıştık. Türkiye’de gruba karşı yoğun bir ilgi var. Çalarken çok güçlü olduğumuzu hissediyoruz. Türk dinleyicilere bize ve müziğimize sahip çıktıkları için teşekkür ederiz. 10 Ekim’de herkesi konsere bekliyoruz.

dreamtheater


Son güncelleme: 12:10 - 21.09.2017

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.