Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
“Romantik Karmaşa” Galeri Ark’ta
“Romantik Karmaşa” Galeri Ark’ta
12 Mart - 3 Nisan 2016 tarihleri arasında Galeri ARK, Semra Göney’in “Romantik Karmaşa” isimli sergisine ev sahipliği yapacak.
Kültür Sanat 7 Mart 2016 - 10:33

Sanatçı daha önce “Amorfkon” ismini verdiği projesine izleyicisini de dahil etmiş; Türkiye Resim Sanatı ortamında eşi görülmeyen bu projesiyle öne çıkmış ve bunun üzerine geriye dönük bütün dönemlerini masaya yatıran, yanı sıra “Amorfkon”lara da kapsamlıca yer veren “Oluşumların Söylemleri” isimli kitap, sanat felsefecisi, eleştirmen Özkan Eroğlu tarafından kaleme alınmıştı.

 

Foto: Bülten

“Hemen her döneminde başkalaşmayı benimseyen bir sanatçı oldu Semra Göney. Son sergisindeki yapıtlarının en temel özelliği, statik bir ilke veya mantığa dayalı çerçevenin neredeyse sıfırlanması. Son resimlerinde şiddetli ve güçlü bir deprem var. Bu son resimler, sanatçının kendi sanat sisteminin tutsağı olmadığını da ortaya koyması açısından ayrıca önemli. Sanatçı, her döneminde olduğu gibi bu son resimlerinde de kompozisyonlarını oluşturan elemanlar arasında heterojen bir bakışı tercih ederek, bu eylemiyle negatif diyalektikten yana durduğunu da ortaya koyuyor. Bu durum, son yapıtlarında iyice belirginleştiği gibi, sanatçıyı Arte Povera, Video Art, Art Brut, vb gibi “deneyimi” ve “deneyimleme”yi ön plana alan sanat tavırlarının bazı felsefî hallerine de yakınlaştırıyor.

Ayrıca son resimlerinde romantizm, “tinin manzaraları” şeklinde kendine bir yer buluyor. “Gözden tine ulaşan” romantik algı süreci ters çevrilerek, “tinden göze ulaşan” bir sürece dönüştürülüyor.”

Son güncelleme: 10:34 - 07.03.2016