Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Rusya’da sergi için -14 derecede beklediler
Rusya’da sergi için -14 derecede beklediler
-14 derecede sergi görebilmek için bekleyen sanatseverler kapıları kırdılar.
Kültür Sanat 27 Ocak 2016 - 11:12

Ressam Serov'un sergisini gezmek için -14 derecede saatlerce kuyrukta bekleyen Moskovalılar içeri girmek için galerinin kapısını kırdı.

Ressam Serov

Rus resim sanatının ikonik isimlerinden Valentin Serov'un 150'nci doğum yılı anısına, tüm dünya koleksiyonlarından toplanan önde gelen eserlerinden oluşan sergiyi, Moskova'da 7 Ekim'de Tretyakovski Galerisi'nde açılmıştı. Ülke kamuoyunda “yılın sanat olayı” olarak değerlendirilen sergiyi, bugüne kadar aralarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de bulunduğu 440 bin kişi gezdi. Bu rakam Rusya'da bir resim sergisi açısından ziyaretçi rekoru sayılıyor.

“KAPILARIN AÇIN!”

Serginin sona ereceği 24 Ocak Pazar gününe birkaç gün kala, ziyareti son günlere bırakanların yoğun ilgisiyle başlayan olaylar, sonunda arbedeye kadar vardı. 21 Ocak Perşembe akşamı, termometrenin eksi 14 dereceyi gösterdiği saatlerde gişede oluşan kuyruk bina dışına taşıp yüzlerce metreyi buldu. Bu arada internet üzerinden bilet alıp içeri sıra beklemeden girmeye çalışanlar ile kuyruktakiler arasında gerginlikler yaşandı. 400 ruble (15 TL) olan biletlerin karaborsada 1000-1500 rubleye satıldığı bazı Rus TV kanallarının gizli kamera çekimlerine yansıdı. Soğuk havada girişte bekleyenlerin gerginliği, sonunda kalabalığın “kapıları açın!” diye slogan atmaları, kapıya yüklenerek kırmaları ve polis engelini aşarak içeri hücum etmeleri ile tam bir arbede havası yarattı.

Son güncelleme: 16:09 - 27.01.2016