Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sadri Alışık Ödülleri’nden renkli görüntüler
Sadri Alışık Ödülleri’nden renkli görüntüler
21.si düzenlenen Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri gecesinde unutulmaz anlar yaşandı
Kültür Sanat 3 Mayıs 2016 - 14:17

Türkiye'de tiyatro ve sinema dallarında en uzun soluklu ve sadece oyuncu ödülleri veren tek organizasyon olan “Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri”nin 21.si MKM Attila İlhan Salonu’nda düzenlenen geceye tiyatro ve sinema dünyasının başarılı, ünlü ve duayen isimleri katıldı.

Haber: Mustafa DERYAHAN / Sözcü

Sunuculuğunu Yekta Kopan'ın yaptığı gece de senaryosunu Attila İlhan'ın yazdığı, Sadri Alışık ve Çolpan İlhan'ın başrolü paylaştığı 1959 yapımı “Yalnızlar Rıhtımı” filminin aynı adlı şarkısını başarılı oyuncu Hatice Aslan seslendirdi.

GECEDEN NOTLAR…

5

Emre Kınay: 25 Yıllık Sanat hayatımda ben ilk defa adayım bu ödüle. Siz beni sevgilimle yakalamaya çalışıyorsunuz ama ben sevgilimi Duru'yu tuttum elinden geldim buraya. Duru'nun benim oyunumu yönetmesini isterim ama o mimariyle ilgileniyor.

Gupse Özay: Deliha'da oynarken 75kiloydum. Şimdi 54 kiloya kadar düştüö.21 kilo vermemin sebebi yeni bir film var kara kuru bir kızı canlandıracağım. Benim yüzüm vücudum hamur gibi yemek yiyince kilo alıyorum yemeği bırakınca zayıflıyorum.

Cem Yılmaz: Berat efeyle beraber aynı filmde adayız. Ali Baba ve Yedi Cüceler filminden Zafer Algöz aday yardımcı erkek oyuncu dalında. Ali Baba ve Yedi Cüceler filminden aday olmadığınız için yorum yapacak mısınız sorusuna “Sadri Alışık ödüllerine duygu bağım var. Kurul hangi filmi seçtiyse ondan aday oluruz” dedi.

Burcu Kara: Beni tiyatroya Çolpan İlhan başlatmıştı bende yeri çok ayrı. Romantik Komedi filminde Engin Altan Düzyatan'ın teklifi kabul etmediği sorulunca “ Engin Altan'ın kabul etmediğini zannetmiyorum. Bazı tatsızlıklar var ama Engin'le mi yoksa başkasıyla mı bilmiyorum şuan” dedi.

cem

ZAFER CEM YILMAZ'IN OLDU…

Sinema Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazanan Cem Yılmaz, kendisi çekimde olan yakın arkadaşı Zafer Algöz'ün ödülünü de ikinci kez sahneye çıkarak aldı…

Esprili cümleleriyle dikkat çeken ve salonu kahkahalara boğan Cem Yılmaz hem kendi ödülü, hem de Zafer Algöz'ün ödülünü almak için sahneye çıktığında, “İftarlık Gazoz” filmini yaratırken, o perdeye layık olmaya çalışan biri olarak beni böyle bir rolle buluşturan yönetmenim Yüksel Aksu'ya ve Muğla halkına katkılarından dolayı teşekkür ederim. Bir sinema ve tiyatro aşığı olarak burada bulunmak bir ödül zaten… Bu yıl 21.si düzenlenen ödül töreninde bir çok kere aday oldum ve ödül aldım bu süre içinde bir çok şey değişti ama bugün yine gördüm ki Kerem Alışık hiç değişmiyor” dedi.

3

KEREM ALIŞIK, “ÇOLPAN İLHAN, BİZ OYUNCULAR KÜÇÜK MUTLULUKLARLA YETİNEBİLEN BÜYÜK SAVAŞÇILARIZ DERDİ”

Kerem Alışık, “ Çolpan İlhan şöyle derdi, biz oyuncular küçük mutluluklarla yetinebilen büyük savaşçılarız… Kendisi de bu tanımlamaya çok doğru bir örnek oldu. Koynunda mesleğinin şerefi, sanatı, ailesi, işi ve biricik eşi için büyük büyük savaşlar verdi. Bu koltuklarda o kocaman şevkatli gözleri ve fedakar omuzları ile bizleri kucakladı. Ne mutlu bize ki evinin salonlarında temellerini attığı Sadri Alışık Ödülleri'nin 21. sinde onu Attila İlhan Salonu'na düşen gülümsemesiyle hatırlıyor, sırça bir taç gibi başımızın üstünde taşıyoruz… Bu sanat gecesini siz değerli sanat severler ve meslektaşlarımla paylaşmaktan kıvanç duyuyorum” dedi… Yoğun kalabalık ve geceye gösterilen büyük ilgi için davetlilere teşekkür etti…

SİNEMA ONUR ÖDÜLÜ TÜRKER İNANOĞLU'NA VERİLDİ…

Sanata ve kültüre her zaman desteğini sürdüren Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'dan alan Türker İnanoğlu, “ 1959 da çekilen yalnızlar Rıhtımı” sinema filminde Ömer Lütfü Akad'ın asistanıydım. Çolpan İlhan ve Sadri Alışık'la orada tanıştım. Sadri ile 12, Çolpan'la 8 filmde çalıştık ve dost olduk. Ailece görüşmeye başladık. O dönem Çolpan'a 4 ünlü isim aşıktı ama o Sadri'yi seçti… Çok özlüyorum, nurlarda yatsınlar” dedi.

SİNEMA DRAM DALINDA EN İYİ ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜNÜ NADİR SARIBACAK, SONGÜL ÖDEN VE SERKAN KESKİN'İN ELİNDEN ALDI…

Gecede şıklığıyla dikkat çeken Songül Öden ve geçen yılın En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazanan Serkan Keskin ile birlikte Nadir Sarıbacak'ı kutladılar…

7

USTALAR VE ÇIRAKLARI BULUŞTURAN GECE…

Kayhan Yıldızoğlu, Yılmaz Gruda, Suna Keskin, Serpil Tamur, Gülriz Sururi, Zihni Göktay, Göksel Kortay, Dilek Türker gibi sanat dünyasının duayen isimleri gecede geçen yıl ödül alan genç ve başarılı oyuncularla birlikte bu yılın en iyilerine ödüllerini verdi… Usta ve çırakların buluşması olarak nitenlendirilen bu görüntü davetlilerin sıkça alkışlarına neden oldu.

6

ÇOLPAN İLHAN SANATA DEĞER KATAN KADINLAR ÖDÜLÜNÜ NECLA UYGUR'A, KEREM ALIŞIK VERDİ…

Geceye oğulları Süheyl, Behzat ve Süha Uygur'la katılan Necla Uygur sahneye çıktığında ödülünü veren Kerem Alışık “Çocuklarını tiyatro sahnelerinde büyüten fedakar bir anne, vefakar bir eş, 60 yıllık hakiki bir tiyatro emekçisine bu ödülü vermekten onur duyuyorum… İşte küçük mutluluklarla yetinebilen bir büyük savaşçı örneği daha” dedi…

GECEDE BİR ÖDÜL DE ÜSTÜN AKMEN'DEN…

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz, yıllardır Sadri Alışık Tiyatro Seçici Kurul Başkanlığı yapan gazeteci, yazar ve tiyatro eleştirmeni Üstün Akmen adına verilen ödülü “Küheylan” oyunuyla Yiğit Kocabıyık aldı. Ödülü Üstün Akmen'in eşi ŞaylanAkmen verdi.

4

AYHAN IŞIK ÖDÜLÜ MEHMET ASLANTUĞ'DAN, EKREM BORA ÖZEL ÖDÜLÜ İSE KIZI YASEMİN BORA TARAFINDAN SAHİPLERİNE VERİLDİ.

Ustalara saygı duruşunun da hissedildiği gecede “Senden Bana Kalan” filmindeki performansıyla Ekin Koç, Ayhan Işık Özel Ödülü'nü Mehmet Aslantuğ'un elinden aldı… Ekrem Bora Özel Ödülü ise, “İftarlık Gazoz” filmiyle küçük oyuncu Berat Efe Parlar ve “Nefesim Kesilene Kadar” filmiyle de Ece Yüksel'e, Yasemin Bora tarafından verildi.

BABAMIN SADRİ ALIŞIK HAYRANLIĞI, ADIMI KEREM YAPTI…

Tiyatro Komedi dalında Yılın En Başarılı Erkek Oyuncu Ödülü'nü “Üç Nokta” oyunuyla alan Kerem Kobanbay, ödülünü alırken yaptığı konuşmada, “ Babam koyu bir Sadri Alışık hayranı idi. Hafta da en az üç filmini izlerdi. Babam, Sadri Alışık'ın oğluna Kerem adını koyduğunu duyunca benim de ismimi Kerem koymuş” diyerek, Kerem Alışık'la selfie çekmeyi de ihmal etmedi.

1

“FRANKENSTEIN”IN BAŞROL OYUNCULARI CANSEL ELÇİN VE DENİZ UĞUR, ECE DİZDAR'A ÖDÜLÜNÜ VERDİ

Çolpan İlhan& Sadri Alışık Tiyatrosu'nun 20. Yılında sahnelenen “Frankenstein” ın başrol oyuncuları Cansel Elçin ve Deniz Uğur, Dram dalında Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Ödülü'nü “Çekmeceler” filmindeki performansıyla ödüle layık görülen Ece Dizdar'a verdi.

2015-2016 SADRİ ALIŞIK SİNEMA ÖDÜLLERİ

SİNEMA SEÇİCİ KURUL: ERDEN KIRAL (Jüri Başkanı), Zuhal Olcay, Burak Göral, Prof. Dr.Bülent Vardar , Fehmi Yaşar, Mehmet Aslantuğ, Vecdi Sayar

DRAM

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu : Tilbe Saran / ‘Çekmeceler’

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Kadir Çermik / ‘Sarmaşık’

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu : Ece Dizdar / ‘Çekmeceler’

Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu : Nadir Sarıbacak / ‘Sarmaşık’

KOMEDİ

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu : Esra Dermancıoğlu / ‘Hayalet Dayı’

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Zafer Algöz / ‘Ali Baba ve 7 Cüceler’

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu : Algı Eke / ‘Guruldayan Kalpler’

Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu :Cem Yılmaz / ‘İftarlık Gazoz’

ÖZEL ÖDÜLLER

AYHAN IŞIK ÖZEL ÖDÜLÜ : Ekin Koç / ‘Senden Bana Kalan’

EKREM BORA UMUT VEREN OYUNCU ÖDÜLÜ: Berat Efe Parlak / ‘İftarlık Gazoz’

SEÇİCİ KURUL ÖZEL ÖDÜLÜ / ‘Mustang’ filminin genç oyuncuları

Doğa Zeynep Doğuşlu

Elit İşcan

Güneş Nezihe Şensoy

İlayda Akdoğan

Tuğba Sungurluoğlu

ONUR ÖDÜLÜ TÜRKER İNANOĞLU

2015-2016 SADRİ ALIŞIK TİYATRO ÖDÜLLERİ

TİYATRO SEÇİCİ KURUL: RENGİN UZ (Jüri Başkanı), Cem Duygulu, Eser Rüzgâr, Hami Çağdaş, Mehmet Çiftçi, Nil Aykon,Refika Sezik, Sevil Özdemir, Tijen Savaşkan, Tolga Polat, Yaşar İlksavaş, Ali Rıza Demirel, İsmet Üstekin

DRAM DALINDA

YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU : Melike Güner – Medet – Yan Etki

YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU : Cüneyt Yalaz – Kim Var Orada – Boğaziçi Gösteri Sanatları Tiyatrosu

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU :Tuğçe Altuğ– Kabileler – İkinci Kat

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU : İlker Yasin Keskin – Kim Var Orada – Boğaziçi Gösteri Sanatları Tiyatrosu

KOMEDİ, MÜZİKLİ OYUN YA DA MÜZİKAL DALINDA

YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU : Ayça Varlıer – Fosforlu – Tiyatro Kare

YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU :Kerem Kobanbay – Üç Nokta – Ak'la Kara

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU : Selin Zafertepe – Haldun Taner Kabare ‘Dün Bugün' – Tiyatro 2000

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU : Levent Öktem – 12.Gece – İBBŞT

ÇOLPAN İLHAN SANATA DEĞER KATAN KADINLAR ÖZEL ÖDÜLÜ: Necla Uygur

ANADOLU EFES ÖZEL ÖDÜLÜ : TİYATRO D 22

ÜSTÜN AKMEN ÖZEL ÖDÜLÜ: Yiğit Kocabıyık

UMUT VEREN GENÇ OYUNCU ÖDÜLÜ: Alan CIWAN- DiTuwalete de – Şermola Performans

SEÇİCİ KURUL ÖZEL ÖDÜLÜ: Hatice Aslan – İrem Sak – Pınar Çağlar Gençtürk

HEPİMİZİN ÖYKÜSÜ AYNI – Craft Tiyatro

HDI SİGORTA ÖZEL ÖDÜLÜ: AÇLIK -Sarı Sandalye

ONUR ÖDÜLÜ: FERHAN ŞENSOY

Son güncelleme: 14:21 - 03.05.2016