Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sahte Miro sergisine 4.5 yıl hapis
Sahte Miro sergisine 4.5 yıl hapis
İstanbul’daki sahte Miro sergisini hazırlayanlara 4.5 yıl hapis cezası
Kültür Sanat 23 Mart 2016 - 14:13

20. yüzyıl sanat dünyasının en önemli isimlerinden Katalan sanatçı Miro'nun sahte eserlerini Türkiye'ye getirerek orijinal eser olarak pazarlayan koleksiyoncu Emre Sefer, ‘dolandırıcılık' ve ‘özel belgede sahtecilik'ten suçlu bulundu.

Miro'yu konu alan Tophane-i Amire'de açılan sergi hakkındaki dava sonuçlandı. Sergi, 20 Kasım 2013'te açılmış ancak Miro Vakfı'nın eserlerin sahte olduğuna dair hazırladığı raporu doğrultusunda Mimar SinanÜniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından kapatılmıştı.

Miro'nun sahte eserlerini Türkiye'ye getirerek orijinal eser olarak pazarlayan koleksiyoncu Emre Sefer, sergiyi düzenleyen kurum olan Kült Ltd.'yi dolandırmak ve MSGSÜ'nün kamuoyunda itibarını zedelemekten sebebiyle, İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 18 Mart 2016 tarihinde 4 sene 6 ay hapis cezası ve 40 bin TL adli para cezası ile cezalandırıldı. Serginin düzenleyicisi Kült Ltd.'nin maddi ve manevi zarar gördüğüne dair şikâyeti üzerine başlayan davada, koleksiyonun sahibi ve kiralayıcısı ARETE Sanat Galerisi yetkilisi koleksiyoner Emre Sefer, ‘dolandırıcılık' ve ‘özel belgede sahtecilik'ten suçlu bulundu. Söz konusu sergiye, 20 Aralık 2013'te eserlerin sahte olduğundan şüphelenilmesi üzerine ziyaretçi girişi durdurulmuştu. 23 Aralık 2013 tarihinde ise Joan Miro'nun yasal temsilcisi olan Miro Vakfı yöneticileri, İstanbul'a gelip sergide incelemelerde bulunmuş, 3 Ocak 2014'te de eserlerin orijinal olmadığına dair teknik rapor hazırlanmıştı. Serginin organizatörü Kült Ltd., dolandırıldığı gerekçesiyle koleksiyonun sahibi ve kiralayıcısı ARETE Sanat Galerisi yetkilisi koleksiyoner Emre Sefer hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada Sefer hakkında kamu davası açılmıştı.