Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
“Sakıp Sabancı’nın Portresi” Londra’da
“Sakıp Sabancı’nın Portresi” Londra’da
Sanatçı Kutluğ Ataman’ın “Sakıp Sabancı’nın Portresi” adlı eseri Royal Academy of Arts’ta sanatseverlerle buluştu
Kültür Sanat 15 Haziran 2016 - 15:31

Kutluğ Ataman'ın Sakıp Sabancı'nın aramızdan ayrılışının 10. yıl dönümünde ürettiği ve Türkiye'nin özlenen liderine bir saygı duruşu niteliğindeki video enstalasyon çalışması “Sakıp Sabancı'nın Portresi”, İngiltere ve dünyanın en köklü sanat kurumlarından Royal Academy of Arts'da sergileniyor.

sakip-sabanci-müzesi

Sanatçı Kutluğ Ataman sergiye yönelik, “‘Sakıp Sabancı Portresi' Sakıp Bey'in portresi olduğu kadar bu eserin gönüllü yapı taşları olmayı kabullenerek resimlerini göndermiş isimsiz onbinlerin de portresidir. Sakıp Bey tüm başarısına rağmen bizlerden birisi olduğunu unutmadı. İnsanlara tepeden bakmadı. Akıl ve insan sevgisiyle lider oldu. Görüyoruz ki gönüllerinde yer etmiş olduğu onbinlerle beraber bu eserde hala yaşıyor” dedi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, “2012 yılında Sakıp Bey'i vefatının 10.yılında anmak için Sakıp Sabancı Müzesi'nde Sevil Sabancı başkanlığında bir komite oluşturduk. Bu komitenin ortaya koyduğu ilk şey bir çağdaş Türk sanatçısı tarafından Sakıp Bey'in adına, onu anmak için bir eser yapılmasıydı. İsteğimiz Sakıp Bey'in kişiliğini yansıtan, canlı, insan sevgisi ile dolu kişiliğini ortaya koyan; insanlara dokunan ve çok sevilen Sakıp Bey'i yansıtan bir eser olmasıydı. Eser, Kutluğ Ataman tarafından çok katılımcı süreçle, katılımcıların gönüllü olarak verdiği fotoğraflarıyla ileri teknoloji ile hazırlandı. Ne mutlu ki bize Venedik Bienali'nden sonra Royal Academy Arts'ta sergileniyor, Yaz Sergisi'nde önemli bir yer alıyor. Sakıp Bey hayattayken hat koleksiyonunu New York' Metropolitan, Boston, Los Angeles, Avrupa'da ise Paris, Berlin ve Frankfurt'ta sergiledi. Hayalinde hep bir gün Londra'ya gelmek vardı. Bizi ve ailesini çok mutlu eden olay Sakıp Sabancı'nın Portresi bugün Londra'da, Royal Academy'de sergileniyor” ifadelerini kullandı.

Bu yıl 248. kez gerçekleştirilen ve küratörlüğünü İngiltere'nin en önemli heykeltıraşlarından Richard Wilson'ın üstlendiği Yaz Sergisi, her sene 1000 civarı sanatçı ve eserlerini Royal Academy of Arts galerilerinde bir araya getirerek günümüz dünya çağdaş sanatına farklı pencereler açıyor. Tarihi boyunca dünyanın en önemli çağdaş sanatçılarını bir araya getiren canlı ve düşünen bir sanat buluşması olan Yaz Sergisi, 248 senedir sanatçılar için eserlerini uluslarararası arenada sergileme ve sanatseverlerle buluşturma olanağı sunuyor.