Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sanal gerçeklikte son nokta!
Sanal gerçeklikte son nokta!
Bir grup genç oynadıkları oyunun yeni versiyonunu muazzam bir sanal gerçeklik dünyasında, özel tasarlanan kıyafetlerle böyle test etti. Bu hafta beyazperdeye bakın hangi filmler yansıyor.
Aytaç AKYURT
Kültür Sanat 15 Temmuz 2016 - 09:54

Fragmanıyla izleyenlerin üzerinde etki bırakan aksiyon türündeki ‘Simülasyon’ filminde İnternet üzerinden oynanan bir oyunun ustası olan bir grup insan, oyunun en yeni versiyonunun testi için toplanır. Bu versiyonda muazzam bir sanal gerçeklik dünyası yaratılmıştır, özel tasarlanan kıyafetleri giydikleri anda kendilerini gerçek bir çatışmanın ortasında hissettirecek kadar gerçek… Kazanan 100.000 $’ın sahibi olacaktır. Ancak bir süre sonra oyunun aslında gerçek olduğunu, oyunda ölenin gerçekte de öleceğini kavradıklarında hayatta kalabilmek için tek şanslarının oyunu bitirmek olduğunu da anlayacaklardır. Başrolünde Boris Ler, Parker Sawyers ve Christopher Obi var. Filmin yönetmen koltuğunda Charles Barker oturuyor.

Bu versiyonda muazzam bir sanal gerçeklik dünyası yaratılmıştır, özel tasarlanan kıyafetleri giydikleri anda kendilerini gerçek bir çatışmanın ortasında hissettirecek kadar gerçek...

O YİNE MEŞE PALAMUDUNUN PEŞİNDE

Büyükten küçüğe sevilerek izlenen ‘Buz Devri’ serisine bir yenisini daha ekledi. Devam filminde Scrat’in meşe palamudunun peşindeki bitmeyen takibi, bu kez Dünya’nın dışına çıkmasına neden olur. Ancak Scrat, birtakım şanssız tesadüfler sonucunda dünyayı yok edebilecek olaylar zincirini başlatır. Dünyaya çarpacağı kaçınılmaz olan göktaşından kaçabilmek için Manny, Sid, Diego ve arkadaşları, daha önce hiç görmedikleri yerler ve yaratıklarla karşılaşacakları bir yolculuğa çıkarlar. Filmin yönetmen koltuğunda Mike Thurmeier ve Galen T. Chu oturuyor.

Devam filminde Scrat'in meşe palamudunun peşindeki bitmeyen takibi, bu kez Dünya'nın dışına çıkmasına neden olur.

SOYGUN ÇETESİNDE HUZURSUZLUK ÇIKARSA…

Bu hafta vizyona girecek bir diğer film ise ‘Soygun’. Filmin oyuncu kadrosunda Sami Bouajıla, Guillaume Gouix, David Saracino ve Youssef Hajdi var. Konusu ise şöyle: Yanis Zeri ve soygun çetesi için hayat güzel gitmektedir. Planladıkları soygunları bir pürüzle karşılaşmadan tamamlayıp güzel paralar kazanmaktadırlar. Ancak bunlara rağmen çetede bir huzursuzluk başgöstermiştir. Sorunun kaynağı Yanis’in kardeşi Amin’dir. Kendine payından memnun olmayan Amin, bir soygunun ardından silahı ortadan kaldırmak yerine bir uyuşturucu çetesine satar. Ancak çete silahı yakalatınca silahın geçmişte bir soyguna karıştığı anlaşılır ve uyuşturucu çetesi bundan dolayı Yanis’ten karşılık ister ve milyonlarca dolar değerinde uyuşturucu çalmaya zorlanırlar. Soygun yine sorunsuz gerçekleşse de artık uyuşturucu işine bulaşmışlardır ve sevdikleri insanların hayatı tehlikeye girmiştir. Filmin yönetmen koltuğunda Julien Leclercq oturuyor.

Planladıkları soygunları bir pürüzle karşılaşmadan tamamlayıp güzel paralar kazanmaktadırlar. Ancak bunlara rağmen çetede bir huzursuzluk başgöstermiştir. Sorunun kaynağı Yanis'in kardeşi Amin'dir.

BİRÇOK HASTALIĞIN KÖKÜNÜN KURUTULDUĞU GELECEK

‘Aşk Uğruna’ filminin yönetmen koltuğunda Drake Doremus oturuyor. Başrollerinde Kristen Stewart ve Guy Pearce var. Bilim Kurgu türündeki filmin konusu ise şöyle: Duyguların ve birçok hastalığın kökünün kurutulduğu distopik bir gelecekte insanlar duygusuz bir robot gibi, bu nedenle huzur içinde yaşamaktadır. S.O.S. adında daha önceden keşfedilmemiş bir bulaşıcı hastalık, Silas’ın yeniden hissetmesine ve iş arkadaşı Nia’ya aşık olmasına neden olur. Nia da aynı hastalıktan muzdariptir ve ikili gözlerden uzak bir şekilde ve kesinlikle yasak olmasına rağmen aşk yaşamaya başlarlar. Ancak bir süre sonra hastalığın ilacı bulunmuştur ve Silas ile Nia, hislerini ve birbirlerini kaybetmemek için her şeyi göze almaya hazırdır.

Duyguların ve birçok hastalığın kökünün kurutulduğu distopik bir gelecekte insanlar duygusuz bir robot gibi, bu nedenle huzur içinde yaşamaktadır.

Bu hafta vizyonda yerini alan filmler Aytaç Akyurt'un sunumuyla birbirinden güzel fragmanlarıyla Sinefilm Rehberi‘nde.

Son güncelleme: 15:55 - 15.07.2016