Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Şehrin ortasında bir kültür sanat vahası UNIQ İSTANBUL
Şehrin ortasında bir kültür sanat vahası UNIQ İSTANBUL
İstanbul’un göbeğinde sabah girip akşam çıkabileceğiniz şahane bir kültür-sanat şehri olmuş UNIQ. Düşünenlerin, yapanların ve tüm çalışanların emeklerine sağlık...
Burak GÖRAL
Kültür Sanat 6 Ekim 2016 - 13:26

Evet, ilk gençlik yıllarımın kültür yuvası sevgili AKM'miz senelerdir çürümeye bırakılmış; evet, sinemayla, tiyatroyla, kitapçılarla dolu İstiklal caddemiz giderek çehresini değiştirmekte… Her zaman gittiğimiz, müdavim olduğumuz yerler birer birer yok olmakta. Şehrin ve şehrin sakinlerinin hafızası, rant uğruna hunharca yok edilmekte.

Ama neyse ki bu şehirde hâlâ nefes alabileceğimiz kültür ve sanat atmosferleri mevcut, yenileri de açılabilmekte. Mesela Zorlu PSM bunlardan biri. Dünyanın en güzel sahne şovlarından bazılarını PSM'nin akustiği iyi, geniş ve şık tasarımlı sahnelerinde izleyebiliyoruz.

Bir diğeri de Maslak'ta bir ‘kültür-sanat ve yaşam merkezi' olarak tasarlanmış UNIQ İstanbul. Doğrusu hep ismini ve şöhretini duyduğum ve bu ‘eşsiz' iddiasıyla dikkat çeken merkezi nihayet çeşitli kültür-sanat aktiviteleri eşliğinde deneyimleyebildim. Sonuç gayet tatmin edici.. UNIQ İstanbul'a bir kere adım attınız mı, sık sık gitmek ve müdavimi olmak istiyorsunuz…
150 bin metrekarelik bir alana yapılan ve sizi başka bir şehrin içinde dolaşmaya çıkmışsınız hissini yaratmayı başaran mekanda neler yok ki… Bir defa her şeyden önce, 5800 kişilik kapasitesiyle, Volkswagen Arena konser salonu akustiğiyle çok iddialı. Henüz Arena'da bir konser izleyemedim ama 21 Ekim'de, 26. Akbank Jazz Festivali kapsamında sahne alacak olan, ilk albümü “Shape of a Broken Heart”ı aylarca dinleyip artık neredeyse tüm şarkı sözlerini ezberlediğim Imany'i izlemeye niyetliyim. Size de tavsiye ederim, Imany'nin huzur verici vokali ve dinleyenlerini bu acımasız dünyaya karşı sakinleştiren şarkılarıyla unutulmaz bir gece yaşatacaktır seyircilerine… 4 Kasım'da da ünlü keman virtüözü Nigel Kennedy Jimi Hendrix şarkılarından oluşturduğu repertuarıyla geliyor, gerçekten çok heyecanlı… (Diğer etkinlikler için adres: http://www.vwarena.com/tr/etkinlikler)

bira_fabrikasi

Kongre ve performans merkezi olarak tasarlanan UNIQ Hall'da ise iki güzel oyun izledim geçtiğimiz haftalarda.. Moda Sahnesi'nin 3. sezonuna başlayan oyunu “Bira Fabrikası”, Fildişi Sahili doğumlu Fransız yazar Koffi Kwahulé'nin iddialı bir insanlık eleştirisi… Sinema ve tiyatro takipçilerinin gayet iyi tanıdığı Necip Memili, Onur Ünsal, Melis Birkan ve Gürsu Gür'den oluşan oyuncu kadrosu dört dörtlük performanslar sergiliyorlar. İsmi lazım olmayan bir ülkedeki iç savaş galibi iki asker, Yüzbaşı Ölümü Sallamaz ile Onbaşı Asalak, ele geçirdikleri bir bira fabrikasını tekrar işler hale getirip, kazandıkları parayla Las Vegas'a gitmeyi planlarlar. Ama fabrikayı çalıştırmak için orada çalışmış bir işçi ve onun sekiz aylık hamile patronunu konuşturmak zorundadırlar. Açıkçası hikayenin mantık sınırlarını zorlayan ama fantastik boyuta da bir türlü tam oturmayan bir hali yok değil. Ama yetenekli oyuncularının incelikli performansları sizi salondan mutsuz çıkartmıyor.
4. sezonunda olmasına rağmen UNIQ Hall'deki tek matinesinde bile neredeyse kapalı gişe oynayan “Bütün Çılgınlar Sever Beni”de ise kontrolsüz kıskançlığının farkında olan bir adamın eski bir arkadaşı vasıtasıyla karısını bir sadakat testinden geçirmesini izliyoruz. Mert Fırat ile Öznur Serçeler'in evli çifti canlandırdığı oyunda Volkan Yosunlu'yu da yakın arkadaş rolünde izledik. Evlilik, sadakat ve kıskançlık konularını işleyen, zaman zaman abartıya kaçsa da eğlenceli metni ve özellikle Mert Fırat'ın performansıyla sık sık güldüren bir oyun. Bu iki güzel oyun hâlâ Kadıköy'de Moda Sahnesi'nde sahnelenmekte bu arada.

butun_cilginler_sever_beni-ic

UNIQ'in içinde eğitim, ofisler, restoran, kafe ve mağazalardan oluşan bir alan da var. Buranın adı da UNIQ Fuaye.
Bitmedi; müzesi, galerisi ve yaz aylarında kullanılan Açıkhava sahnesini de unutmamak lazım. Birkaç hafta önce iyi bir Fransız filmi olan “Prensim”i (Mon Roi) geniş minderlere yayılarak keyifle izledik mesela.

Peki şimdi bitti mi? Hayır. Şahane bir çocuk aktivitesine de evsahipliği yapıyor UNIQ İstanbul. Alanın tam ortasında yer alan, Macera Parkı'nda doğumgünü partileri, workshoplar düzenlenmekte ve maceralı parkurlar özellikle de baba ve oğulları için şahane bir kaynaşma aracı olmakta. (Detaylı bilgiler için: http://www.xtremaventures-istanbul.com.tr… UNIQ İstanbul'un çok geniş bir otoparkı var, ulaşım ise zaten çok kolay. (http://uniqistanbul.com/)