Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
SERÇEV’den Anneler Günü’ne özel sergi
SERÇEV’den Anneler Günü’ne özel sergi
Serebral Palsili Çocuklar Derneği, gönüllü ailelerin fotoğraflarından oluşturduğu sergi projesiyle farkındalık yaratacak bir Anneler Günü etkinliği düzenliyor.
Kültür Sanat 6 Mayıs 2016 - 17:09

Anneler Günü’nü bu yıl farklı bir etkinlikle kutlamak isteyen Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV), dokuz ailenin gönüllü olduğu bir proje hazırladı. Hazırlık aşaması üç ay süren projede, gönüllü ailelerin 24 saat boyunca çocuklarıyla yaşadıkları ‘an’lar  fotoğraflandı.

Fotoğraf: Erhan Şengül
Annelerin evde, okulda, dershanede, fizik tedavi ve fizyoterapide, toplu taşıma araçlarında, kısaca her yerde ve her ortamda, çocukları ile yaşadıkları anları yakalamayı, Ankara’daki fotoğraf derneklerine üye sekiz fotoğraf öğretmeni üstlenerek projeyi hayata geçirdi.

Fotoğraf: Umut Naç
SERÇEV, 10 Mayıs’ta açılacak olan sergi ile, toplumda eksikliği hissedilen, engelli bireylere karşı bir empati duygusu ve farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Fotoğraf: Umut Naç
SEREBRAL PALSİ NEDİR?

Serebral palsi (SP), diğer adıyla beyin felci, doğum öncesinde, sırasında veya sonrasında merkezi sinir sisteminin hareket işlev alanlarının hasar görmesinden dolayı oluşan tablodur. Beynin oksijensiz kalması sonucu olabileceği düşünülmektedir. Hastalık değildir, tedavisi yoktur, ancak etkisinin en aza indirilmesi söz konusudur. Bu da fizyoterapi, ergoterapi, çocuk gelişim uzmanının hazırladığı gelişim destek programları ve aileye vereceği danışmanlık, cerrahi müdahaleler ve medikal cihazlama ile sağlanır. Serebral palsili çocuklarda güçsüzlük, sertlik, yavaşlık, titreme ve denge bozukluğu gibi pek çok sorun gözlenebilir. Sorunlar hafiften ağıra değişiklikler gösterebilir. Bunun dışında yoğun egzersiz programları, bu tablonun etkisinin kalkmasında medikal cihazlama ve cerrahi operasyonların önüne geçmiştir.

Son güncelleme: 17:44 - 06.05.2016