Reklamsız Sözcü

Serkan Çelik dünyaca ünlü klarnet virtüözü ile konser verdi

Giora Feidman ile Edirneli klarnet virtüözü Serkan Çağrı, Edirne Büyük Sinagogu'nda konser verdi
10:1716 Mayıs 2016
Serkan Çelik dünyaca ünlü klarnet virtüözü ile konser verdi
Giora Feidman ile Edirneli klarnet virtüözü Serkan Çağrı, Edirne Büyük Sinagogu'nda konser verdi

Edirne’deki Büyük Sinagog’ta Vakıflar Haftası kapsamında Türk Musevi Cemaati organizasyonuyla ‘Klezmerin Ruhu ve Klarnetin Çağrısı’ adlı bir konser programı düzenlendi.

2

DHA’da yer alana habere göre; konsere Edirne Valisi Mehmet Tekinarslan, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Erten, Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan, Türk Musevi Cemaaati Başkanı İbrahim İshak İbrahimzade, İstanbul Musevi cemaati üyeleri ve Edirneliler katıldı. Konser öncesi konuşma yapan Vakıflar Genel Müdürü Adnan Erten, “Doğu’da yaşanan çatışmalarda çok sayıda Ermeni Kilisesi ve camilerde tahrip oldu. Bu yerler en kısa zamanda onarılacak” dedi. Konuşmanın ardından ünlü klarnet sanatçısı Serkan Çağrı sahneye çıkarak konser verdi.

“HEPİMİZ KARDEŞİZ”

Serkan Çağrı’ konser öncesi yaptığı kısa konuşmasında, müzik insanlar arasında en kısa iletişim yolu olduğunu söyleyerek, “Bu söylemin burada gerçekleştiğini görüyoruz. Yıllarca aynı topraklarda kardeşçe yaşamış bir farkı olmayan insanlar olarak, müzik bizi buluşturdu diyebiyiriz. Edirne’ye her geldiğimde bu mahallede eski binalar olduğu için geziyorum. Büyük Sinagog yıkık durumdaydı. Onarılması tekrar ibadete açılması beni çok mutlu etti” dedi. Konuşmasının ardından yaklaşık 1 saat verdiği konserle izleyenleri kendine hayran bırakan Çağrı, yerini dünyaca ünlü Musevi klarnet virtüözü Giora Feidman’a bıraktı.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet Whatsapp