Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Şeyma Subaşı, Esther Mahlangu’nun çalışması başında poz verdi
Şeyma Subaşı, Esther Mahlangu’nun çalışması başında poz verdi
Borusan Otomotiv´in BMW markasıyla co-sponsor olduğu Contemporary Istanbul kapsamında Türkiye'de ilk kez sergilenen BMW Art Car'ı ziyaret edenlerden biri de bu ay içerisinde Acun Ilıcalı ile nikah masasına oturacak olan Şeyma Subaşı oldu. Arabanın başında objektiflere poz vermeyi ihmal etmeyen Subaşı böylelikle 81 yaşındaki sanatçı Esther Mahlangu'ya da bir saygı duruşunda bulunmuş oldu.
Kültür Sanat 14 Eylül 2017 - 11:22

“RESİM YAPMAK KANIMDA VAR”

25 yıl önce BMW Art Car projesinde yer alan ilk kadın sanatçı olan Esther Mahlangu´nun BMW parçaları üzerine yaptığı desenler, Afrika geleneği ile BMW ruhunu buluşturuyor. Mahlangu, sanatının kendisini dünyanın dört bir yanına taşıdığını belirterek, şunları söyledi: “Resim yapmak benim kanımda var. Boyama tekniğimi annem ve büyükannem öğretti. Görüntüler ve renkler zaman içerisinde değişti ve çok sayıda farklı yüzeye resim yaptım fakat boyamayı hep sevdim. BMW parçaları üzerine yaptığım desenler Afrika geleneği ile BMW ruhunu buluşturuyor. BMW boyanacak panelleri bana ilk gönderdiğinde tasarımı hemen kafamda canlandı ve sadece başlamak istedim. Önce yüzeyi tanımak için küçük parçalardan başladım, sonrasında ise tasarım panel çizgilerini takip ettiğinden geri kalanı kolay oldu. Sanatım beni dünyanın dört bir yanına taşıdı. Çok yer gördüm, çok sayıda duvara ve nesneye resim yaptım ve çalışmalarım çok sayıda müzede yer aldı ama ben hala Güney Afrika´daki Mpumalanga´dan Esther Mahlangu´yum.”

sergi-ic

1975 YILINDAN GÜNÜMÜZE…

BMW Art Car projesi fikri, ilk kez Fransız yarış pilotu ve koleksiyoner Hervé Poulain tarafından ortaya atıldı. Poulain, 1975 yılında bir sanatçıyı davet ederek otomobil kaportasını bir kanvas olarak kullanmasını isterken, Alexander Calder BMW 3.0 CSL modelini bir sanat eserine dönüştürdü. BMW daha sonra Calder´in eserini Le Mans 24 Saat yarışlarında da kullandı. 1976´da proje, aynı BMW modeli üzerinde bu defa Frank Stella ile hayata geçirildi. Proje, takip eden yıllarda da bir BMW geleneği olarak zamanın ruhuna uygun şekilde tekrarlandı. Günümüze gelene kadar Andy Warhol, David Hockney, Jeff Koons´un da aralarında olduğu birçok önemli sanatçı BMW modelleri üzerinde yeteneklerini konuşturdu. BMW Art Car modelleri kimi zaman BMW´nin o yıllardaki yarış otomobillerinden, kimi zaman da dönemin ikonlaşmış BMW modellerinden seçildi. BMW´nin Art Car projesi kapsamında bugüne kadar yaratılan birbirinden estetik otomobiller, 2010 yılında dünyanın çeşitli yerlerinde sergilenmekte oldukları yerlerden çağırıldılar ve projenin 35. yılı nedeniyle Münih´teki BMW müzesinde 1 yıl boyunca bir arada sergilendiler. DHA

seyma-subasi-ic-2
Son güncelleme: 11:23 - 14.09.2017