Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Simav’da ‘Mozaikli ev’ kazısında sona gelindi
Simav’da ‘Mozaikli ev’ kazısında sona gelindi
Kütahya'nın Simav ilçesindeki 'Mozaikli ev' kazısında sona yaklaşıldığı bilgisi paylaşıldı
Kültür Sanat 21 Ekim 2016 - 11:51

Karşıyaka Mahallesi’nde 20 Temmuz'da başlayan kazı çalışmaları, Simav Belediyesi ve Kütahya Müze Müdürlüğü işbirliği ile yürütülüyor.

simav2

Kazı işlemlerinin 20 işçi ve 1 arkeolog tarafından yapıldığını belirten Simav Müze Müdürü arkeolog Özkan Sulak, çalışmalara Kültür Bakanlığınca 2 restoratör ve 1 de arkeolok'un görevlendirildiğini söyledi. Sulak “Üç ay süren çalışmalarımız sonunda Kilisenin apsis bölümüne ulaştık,mozaiklerden de fil,aslan,geyik,tavus kuşu,manda figürlerine rastladık. Nuh tufandaki hayvanların canlandırıldığı belirtilen mozaiklerin ve kilisenin dış duvarlarında iki adet mezar bulduk. Toplam 2 bin 760 metrekare alanın 200 metrekaresinde yaptığımız kazı çalışmaları bu gün itibariyle sona eriyor. Olumsuz hava şartlarına karşı kazı alanının üzerini kapatıyoruz” dedi .

simav3

Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, ‘Mozaikli ev’ Kazı çalışmalarına yeni istimlak işlemlerinden sonra, önümüzdeki yıl devam edileceğini belirtti.