Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sinagog, 3 dini iftarda buluşturdu
Sinagog, 3 dini iftarda buluşturdu
Müslüman, Musevi ve Hıristiyan din adamları Sinagog'da bir araya geldi
Kültür Sanat 10 Haziran 2016 - 10:18

Edirne’de bulunan, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek ibadete açılan tarihi büyük sinagogda Türk Musevi Cemaati’nin Ramazan nedeniyle düzenlediği bin kişilik iftar yemeği Müslüman, Musevi ve Hıristiyan din adamlarını bir araya getirdi.

sinagog1

Türk Musevi Cemaati, Ramazan ayı nedeniyle Avrupa’nın en büyük, Dünyanın 3’üncü büyük sinagogu olan Edirne Büyük Sinagogu’nda iftar yemeği düzenledi. Sinagogun olduğu cadde trafiğe kapatılırken, dışarıya masa ve sandalye düzeni kuruldu. İftar yemeğine Edirne Valisi Günay Özdemir’in yanı sıra TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Edine Belediye Başkanı Recep Gürkan, Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, Hahambaşı Rav İsak Haleva, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh, Yunanistan’ın Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, Edirne’deki Sveti Georgi Bulgar Kilisesi rahibi Alexander Çıkrık ve bin kadar davetli katıldı.

sinagog3

‘EDİRNE’YE DÜNYAYA ÖRNEK BİR KENTTİR’

Edirne Valisi Günay Özdemir ise Edirne’nin kilisesi, sinagog ve camileriyle dünyaya örnek bir şehir olduğunu ifade ederek, “Bugün burada gördüğünüz örnek, aslında daha önce yaşanmış örneklerin günümüzde tekrar hayata geçirilmesidir. Edirne yıllardır bu örnekliğini fiziki anlamda Selimiye Camii, kilisesi, sinagoguyla ve her düşüncedeki insana saygısıyla dünyaya örnek olmuş, bundan sonra da aslında dünyaya örnek olacak bir hayat tarzını oluşturmuş bir kent. Bundan sonra da bu kültürü yaşatmaya ve bütün dünyaya tanıtmaya, bilimsel anlamda, bölgesel anlamda, uluslararası anlamda çalışmasını yapmaya her zaman hazırız.