Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Siyasetin unutulmaz isimlerinin karikatürleri sergilenecek
Siyasetin unutulmaz isimlerinin karikatürleri sergilenecek
Türkiye tarihinin önemli siyasetçilerinin, usta karikatüristler tarafından bir zamanlar çizilen ve çokça konuşulan karikatürleri Kadıköy Belediyesi Karikatür Evinde sergilenecek.
Kültür Sanat 23 Eylül 2017 - 14:03

Sergide; İsmet İnönü, Celal Bayar, Adnan Menderes, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Tansu Çiller, Erdal İnönü, Deniz Baykal gibi döneme damgasını vurmuş siyasetçilerin karikatürleri sergilenecek… Türkiye tarihinin bu önemli siyasetçilerinin, usta karikatüristler tarafından çizilen ve çokça konuşulan karikatürleri Kadıköy Belediyesi Karikatür Evinde görülebilecek.

Atölye ve çeşitli söyleşilerin gerçekleştirileceği “Karikatür Günleri” kapsamında, Kadıköy Belediyesi ve Karikatürcüler Derneği tarafından organize edilen “Siyasetçiler ve Karikatür”sergisi, 30 Eylül Cumartesi saat 16.00'da açılacak ve 27 Ekim Cuma gününe kadar ziyaret edilebilecek.

“Bugün çizilse acaba ne olur?” sorusunu sorduracak sergide Cemal Nadir Güler, Necmi Rıza, Turhan Selçuk, Ferruh Doğan, Ali Ulvi, Bedri Koraman, Semih Balcıoğlu, Orhan Alev, Oğuz Aral, Tan Oral, Zafer Temoçin gibi pek çok usta karikatüristin dönemin siyasetçileri ile ilgili çizdiği karikatürler yer alacak.

karikatur2
Kadıköy Belediyesi ve Karikatürcüler Derneği'nden sergiye dair yapılan açıklamada karikatürün muhalif sanat olduğu ifade edilerek şöyle deniliyor: “Siyasetin başında kimler varsa, onların söylevleri, demeçleri, uygulama ve eylemleri de karikatürün konusu olabilir. İşin aslına bakarsanız, sadece siyasetçiler değil, toplumun her kesimi, içinde bulunduğu toplumsal yapının bir parçası olarak aksaklıkların da ortağı sayılır.”

Karikatürcülerin ve siyasetçilerin birbirlerini nasıl ve ne kadar anladıklarına da tanıklık etme olanağı sunan sergi 24 Ekim 2017 tarihine kadar Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi'nde görülebilir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.