Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Star Trek’in en çok izlenen bölümleri açıklandı
Star Trek’in en çok izlenen bölümleri açıklandı
Kısa zaman sonra prömiyer yapmaya hazırlanan 'Star Trek: Discovery', merakla bekleniyor. Netflix'te yayınlanacak dizi öncesinde en çok izlenen bölümler araştırıldı... 
Kültür Sanat 11 Eylül 2017 - 18:02

Netflix, 190 ülkedeki 104 milyon üye arasından Star Trek: The Next Generation, Star Trek: Enterprise, Star Trek: Deep Space Nine, Star Trek: The Original Series ve Star Trek: Voyager dizilerini seyredenlerin izleme alışkanlıklarını analiz etti.

Netflix'te 695 bölümü yayınlanan Star Trek dizilerini toplam 12 bin kişi tamamen izledi. Bu, seri fanatiklerinin tam 536 saat, yani 22 gün boyunca Uzay Yolu izlediği anlamına geliyor. En çok yeniden izlenen bölüm ise Star Trek: Voyager – Son Oyun, 1. & 2. Kısım (Sezon 7, Bölüm 24) oldu.

startrek4
TÜRK UZAY YOLU HAYRANLARININ SEÇİMİ

Türkiye'deki Star Trek severlerin en çok beğendikleri bölüm de Star Trek: Voyager – Son Oyun, 1. & 2. Kısım (Sezon 7, Bölüm 24).

Türklerin en çok tekrar izledikleri ikinci bölüm Star Trek: The Next Generation, Son Karakol (Sezon 1, Bölüm 4) olurken, üçüncü sırada Star Trek: The Next Generation: Milyonlarca Işık Yılı Uzaklıkta (Sezon 1, Bölüm 5) yer aldı.

Genel olarak her dizinin ilk bölümünün, en çok seyredilen olması şaşırtıcı değil. Netflix'in araştırmasına göre Uzay Yolu dizilerinde herhangi bir sezonun ilk bölümünden sonra en çok yeniden seyredilen bölümlerin ise yeni ırkların, karakterlerin veya kaptanların tanıtıldığı bölümler olduğu görülüyor. Ayrıca zamanda yolculukların yapıldığı, uzaylıların adam kaçırdığı ve ‘karma’ bölümler de seyircilerin en çok tekrar izledikleri arasında yer alıyor.

startrek2

Verilere göre The Next Generation ve orijinal dizi daha büyük bir izleyici kitlesine sahipken, Voyager ve Deep Space Nine hayranlarının sevdikleri bölümleri daha fazla tekrar izlediği görülüyor.

Sonuçta her seri farklı bir özelliğe sahip. Örneğin dizinin orijinalinde Klingonlar arzıendam ederken, The Next Generation, Deep Space 9 ve Voyager'ın yolunu açıyor, Voyager'de ise ilk kadın kaptan ile karşılaşıyoruz. Ve tüm Uzay Yolu serilerini barındıran Netflix sayesinde dizinin hayranları istedikleri sezonu istedikleri her an, dilediğince izleyebiliyor.

startrek

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.