Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sümer Ezgü, yetenekleri keşfediyor
Sümer Ezgü, yetenekleri keşfediyor
Türk Halk Müziği sanatçısı Sümer Ezgü, Antalya'da kurduğu ve kendi adını taşıyan akademide yeni yetenekleri keşfediyor.
Kültür Sanat 7 Ekim 2016 - 11:11

Sanatçı Sümer Ezgü tarafından Antalya’da kurulan Sümer Ezgü Sanat Akademisi, Mini Kampüs Anaokulu 6 yaş hazırlık grubu öğrencileri tarafından ziyaret edildi. Çocuklara Mini Kampüs kurucusu aynı zamanda okul müdürü İpek Çakır, öğretmenleri Serpil Doruk ve Zekiye Kaya Zorlu eşlik etti. Çocukları akademinin kapısında eşi Gülay Ezgü ile birlikte karşılayan Sümer Ezgü, minik misafirleriyle yakından ilgilendi. Akademiyi gezerek yapılan çalışmalar hakkında Sümer Ezgü’den bilgi alan miniklere, yetenek ve kulak testi yapıldı.

sumer-ezgu-ic

YETENEK TARAMASI VE KULAK TESTİ

Akademi olarak Antalya’da yetenek taraması ve kulak testi yapmaya başladıklarını belirten Sümer Ezgü, “Yaptığımız yetenek ve kulak testine 5 yaşından büyük tüm çocuklar katılabilir. Buradaki başlıca amacımız çocuklarının sanat ile uğraşmasını isteyen, bir müzik aleti çalmasını arzu eden anne ve babalara yardımcı olmak. Çocuklarının ne tür müziğe ve enstrümana yatkın olduğunu yapılan yetenek ve kulak testi ile ortaya çıkarmayı hedefliyoruz. Buraya kızımın piyano çalmasını istiyorum diyerek gelen pek çok ailenin daha sonra çocuklarının bağlama çalmasına nasıl şaşırdıklarını gözlerimle şahit oldum” dedi. “Önemli olan çocukların hangi müziğe, hangi enstrümana yatkın olduğunu fark ederek doğru yönlendirmek” diyen Ezgü, şöyle konuştu:

sumer-ezgu-6

“Taramalarımız düzenli olarak devam edecek. Yetenekli çocukların aileleri tarafından doğru tarafa yönlendirilmelerine yardımcı olmaktan dolayı çok mutluyuz. Akademimiz, Milli Eğitim Bakanlığı ve kurumumuzca onaylı müzik, dans ve drama sertifikası alan öğrencilerimize Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarında MEB tarafından ek puan veriliyor. Arıca, müzik, dans ve drama alanında hocalarımızın seviye tespitine göre öğretim programını tamamlayıp belgesini alan öğrencilerimiz sanatsal icraa yeterlilik kazanmanın yanında, müzik, dans ve drama eğiticiliği alanlarında mesleki iş olanağına kavuşuyor.”

sumer-ezgu-ic-2
Son güncelleme: 11:12 - 07.10.2016
Kültür Sanat 7 Ekim 2016 - 11:11