Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sumru Yavrucuk: Türkiye için aydınlık bir tablodan bahsedemiyorum
Sumru Yavrucuk: Türkiye için aydınlık bir tablodan bahsedemiyorum
Modern tiyatronun klasikleşmiş metinlerinden, sinemaya da uyarlanan Willy Russell imzalı 'Shirley Valentine'i Sumru Yavrucuk'tan izlemeye devam ediyoruz.
Gamze KAYA
Kültür Sanat 27 Ekim 2016 - 12:26

Tekdüze yaşamdan sıkılmış genç bir kadın… Shirley, yaşamını renklendirmenin yollarını arıyor. Yurt dışı gezisi için arkadaşından gelen bilet, genç kadının hayatını yeniden şekillendiriyor. İçindeki mücadeleci karakterin keşfi sizi heyecanlı bir yolculuğa çıkarıyor. Başarılı oyuna adını veren karakter Shirley’e Sumru Yavrucuk hayat veriyor. Sahnede devleşen usta oyuncu, Shirley’nin hikayesini anlattı…

sumru-yavrucuk7

Fotoğraflar: Gizem ÖZLEN

Nasıl bir kadın Shirley?

Gündelik hayatın sıkıcılığından bunalmış, mutfağında hayaller üreterek mutluluk yaratmaya çalışan bir kadın. İngiltere’nin varoşunda geçiyor olaylar. Shirley çalışan bir kadın. İki yetişkin çocuk annesi olan Shirley, aile içindeki düzeni korumaya çalışan, yaşamına renk katmak için uğraş veren biri. Bir gün arkadaşının kendisine uçak bileti hediye etmesi ile birlikte Shirley’nin hayatı bir anda değişiyor. Senelerce çok uzağında zannettiği, hayalini kurduğu dış ülkelere seyahat etmeye başlayınca yaşamındaki engelleri de birer birer aşmaya başlıyor. Bütün bu dışarı açılma sürecinde Shirley gerçek kişiliğini tanımaya başlıyor. İçindeki inatçı ve isyankar kadını…

Oyun Mikonos’da geçiyordu sanırım…

Evet. Biz bu oyunu Bodrum’a uyarladık. 2. perde açıldığında Shirley’nin Bodrum’da hiç tanımadığı kendisiyle tanıştığına şahit oluyoruz. Her kadının, kendinden bir parça bulabileceği bir karakter oldu Shirley…

sumru-yavrucuk2

Shirley son dönemlerin en keyifli uyarlamalarından biri oldu. İlgi nasıl ?

Birinci sezonumuzu bitirdik, ikinci sezona başladık. Shirley’e çok yoğun bir ilgi var. Her yerde ilgi ve merakla bekliyor izleyici Shirley’i. Bu da bizi çok mutlu ediyor.

Sinema filmleri, dizi filmler, sayısız ödüller… Tiyatronun nasıl bir etkisi oldu sanat serüveninize?

Tiyatro yapmasaydım herhalde bu kadar kolay geçmezdi onlarca yıl… İnsan, çok sevdiği bir iş yapıyorsa zamanı yaşanılır ve daha kolay geçiyor. Ben eğitimime 15,16 yaşlarımda başladım ve 21 yaşıma geldiğimde profesyonel oyunculuk yapıyordum. O günden beri benim yol arkadaşımdır tiyatro. Sırdaşım, dostum, dert ortağımdır. En korktuğum, en çekindiğim ve en sevdiğim oldu tiyatro. Güzel şeyler kattık birbirimize. Tiyatro benim kanımı temizleyen bir şey.

sumru-yavrucuk4

Sumru Yavrucuk’un çok tanıdık bir yüzü var izleyiciye göre. Sizinle ilgili yorumlarda en çok samimiyetinize vurgu yapılmış.

Çok teşekkür ederim. İzleyici ekranda gördüğü ve içselleştirdiği bir karakteri kolay unutmuyor. Genelde anaç ve koruyucu bir kadın görüyorlar. Dolayısıyla gelen tepkiler de çok olumlu ve sıcak oluyor. Hepsi çok değerli…

sumru-yavrucuk8

“AYDINLIK BİR TABLODAN BAHSEDEMİYORUM”

Türkiye’de tiyatronun geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Keşke çok güzel şeyler söyleyebilseydim size… Ne yazık ki sanata başladığım yıllardaki kadar umutlu değilim. Tiyatro adına yapılabilecek her şeyin önü kapalı artık. Bakın Atatürk Kültür Merkezi’nin haline… Polis karakoluna dönüşmüş halde. Tiyatro, Cumhuriyet tarihi boyunca hiç haketmediği bir yerde. Gözdağı verme, susturma, sindirme politikalarıyla insanları caydırıyorlar. Nereye varır bilmiyorum ama tiyatro bağımsız ve özgürce yapılan bir sanattır. Bu nedenle çok da Türkiye için aydınlık bir tablodan bahsedemiyorum.

sumru-yavrucuk1sumru-yavrucuk5
Son güncelleme: 13:27 - 27.10.2016