Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sur, UNESCO listesinden çıkarılabilir
Sur, UNESCO listesinden çıkarılabilir
Geçtiğimiz sene UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Sur, yaşanan tahribatlar nedeniyle listeden çıkarılabilir.
Kültür Sanat 19 Şubat 2016 - 11:45

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültürel Mirası ve Turizm Daire Başkanı Nevin Soylukaya, yasağın sürdüğü Sur'da yer alan 602 tarihi anıtsal yapıdan birçoğunun yakılıp yıkıldığını ileri sürdü. Soylukaya, yaşanan bu tahribatlardan kaynaklı Sur'un, UNESCO'nun “Dünya Kültür Mirası” listesinden “Tehlike Altındaki Dünya Miras Listesi”ne alınabileceğini söyledi.

 

Foto: T24

79 gündür yasak ve operasyonların sürdüğü Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinde yaşanan çatışmalar nedeniyle bugüne kadar çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesinin yanı sıra birçok tarihi yapı ve dinsel mekanlar da tahrip edildi. Tahrip edilen bu tarihi mekanlardan bazıları Kurşunlu Camii, Dört Ayaklı Minare, Paşa Hamamı, Hasırlı Halk Meclisi, Yoğurtlu Pazarı, Sırp Gragos Ermeni Kilisesi, Katolik Ermeni Kilisesi, Haci Hamit Cami ve Dengbêj Evi oldu.

TARİHİ YAPILAR TEHLİKE ALTINDA

2015 yılı Temmuz ayında, Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen UNESCO 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda, Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne kaydedilmişti.

Arkeofili’de yer alan habere göre; aynı zamanda UNESCO Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı Alan Yönetimi Başkanı olan Nevin Soylukaya, 1988 yılında Suriçi'nin tamamının “kentsel sit alanı” ilan edilmesinin ardından 2015 yılı Temmuz'unda da Diyarbakır kalesi ve Hevsel Bahçeleri'nin UNESCO'nun “Dünya Kültür Mirası” listesine alındığını hatırlattı ve Sur'da 454'i sivil yapı, 148'i anıtsal yapı niteliğinde olmak üzere toplamda 602 tescilli yapının olduğunu sözlerine ekledi.