Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Suriye Ordusu Palmira Antik Kenti’nde
Suriye Ordusu Palmira Antik Kenti’nde
Suriye ordusu, 2015 Mayıs ayından beri terör örgütü IŞİD’in elinde olan Palmira Antik Kenti’ne girdi.
Kültür Sanat 25 Mart 2016 - 09:15

Suriye hükümeti dün akşam Palmira Antik Kenti'ne yaklaşık 1 kilometre mesafe uzaklıkta bulunduklarını ve yakında antik kenti IŞİD'ten alacaklarını açıklamıştı.

Arkeofili’de yer alan habere göre; IŞİD 2015 Mayıs ayında Palmira'yı ele geçirmişti. Bunun ardından örgüt, kent harabelerinden kaçırıldığını söylediği bazı heykellerin parçalanma videolarını ve fotoğraflarını yayımlamıştı.

IŞİD şu ana kadar, dünyanın en önemli kültürel miraslarından biri sayılan Palmira Antik Kenti'nde, iki adet 2000 yıllık tapınak, bir antik kemer ve kule mezarları yok etti. UNESCO ise Palmira'da yapılanları savaş suçu olarak nitelemiş ve kınamıştı. IŞİD ayrıca hayatını Palmira'ya adayan Arkeolog Halid el-Esad'ı, tarihi eserlerin nerede saklandığını söylemediği için başını keserek idam etmişti.

Palmira'da 1. ve 2. yüzyıldan kalma tapınaklar ve sütunlu yol, o dönemin en iyi korunmuş eserleri arasında yer alıyor. Palmira Antik Kenti aynı zamanda “Çölün Gelini” olarak da biliniyor.