Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tarihi caminin duvarından taş çaldılar
Tarihi caminin duvarından taş çaldılar
Adilcevaz'daki tarihi Tuğrul Bey camisinin duvarında bulunan taş defineciler tarafından sökülerek çalındı
Kültür Sanat 10 Şubat 2016 - 13:53

Bitlis'in Adilcevaz içesindeki tarihi Tuğrul Bey camisinin duvarındaki bir taş defineciler tarafından yerinden sökülerek çalındı. Vatandaşların yaptığı ihbar sonrası defineci yakalandı.

Foto: DHA

Adilcevaz Kalesi'nin altında bulunan ve 16. Yüzyılda Zal Paşa tarafından yaptırılan 500 yıllık tarihi Tuğrul Bey Camii definecilerin hedefi oldu. Caminin ön duvarında gördükleri işaretli bir taşın içinde altın olduğunu düşünen defineciler, önceki gece saat 21.30 sıralarında camiye geldi. Kimsenin olmadığı bir sırada duvardaki taşı yerinden söken defineciler, taşı çıkardıkları bölgeyi de biriketle ördükten sonra kayıplara karıştı.

TAŞ, CAMİ GÖREVLİSİNE TESLİM EDİLDİ

Definecilerden 68 yaşında olanı kısa sürede polis tarafından bir levye ve değeri olmadığı belirtilen caminin duvarından sökülen taşla birlikte yakalandı. Taş, cami görevlisine teslim edilirken, ifadesi alınan zanlı olayı 3 arkadaşıyla birlikte gerçekleştirdiğini söyledi.

Foto: DHA

Son güncelleme: 13:56 - 10.02.2016