Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tarihi koleksiyonunu müzeye bağışladı
Tarihi koleksiyonunu müzeye bağışladı
Amasya'da yaşayan Hüseyin Kara, tarihi değeri bulunan madeni paralardan oluşan koleksiyonunu müzeye bağışladı
Kültür Sanat 21 Ekim 2016 - 14:56

Ticaretle uğraşan Kara, yaklaşık 10 yıldır biriktirdiği Roma ve Bizans dönemine ait 50 madeni paradan oluşan koleksiyonunu, müzede sergilenmesinin daha yararlı olacağını düşünerek Amasya Müze Müdürlüğü yetkililerine teslim etti.

huseyin-kara1

NTV’de yer alan habere göre, madeni paralarının birçoğunu tarlada çapa yapan köylülerin kendisine getirdiğini ifade etti. Tarihi eserlerin gelecek nesillere ışık tutacağına inandığını dile getiren Kara, “Benim çocukluktan gelen bir hobim var. Türkiye Cumhuriyeti ve Osmanlı dönemine ait kağıt ve madeni paraları biriktiriyorum. Koleksiyonumun bir kısmını da dükkanımda sergiliyorum” dedi.

“GELECEK NESİLLERE IŞIK TUTAN ESERLER”

Koleksiyonunu, insanlığa yararlı olmak için müzeye bağışladığını belirten Hüseyin Kara şu ifadeleri kullandı:

Tarihi paraları sorumluluk gereği biriktirdim. Şimdi müzeye bağışlıyorum. Güvenlik sıkıntısı yüzünden de teslim etmeyi düşündüm, çünkü bu paraları devlet kadar koruyamayacağımı düşünüyorum. Koruyup sergileyemedikten sonra koleksiyonun hiçbir önemi yok. Çünkü bunlar gelecek nesillere ışık tutacak eserler. Ülkemizde bu tür eserleri elinde barındıran vatandaşlar, bunları ilgili yerlere teslim ederlerse ülke için daha yararlı olur. Vatandaşlarımızın ellerindeki tarihi heba etmemeleri, yetkililere teslim etmelerini istiyorum.