Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tarihi sütunun başını pvc ile kapladılar
Tarihi sütunun başını pvc ile kapladılar
Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi Kemal Zeytinoğlu Caddesinde yer alan tarihi sütun başına pvc kaplama yapıldı.
Kültür Sanat 6 Şubat 2016 - 14:12

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde yer alan ve uzun süredir çeşme olarak kullanılan tarihi sütun başı, şimdi de pvc ile kaplandı. Etrafına ise çiviler çakıldı.
 

Arkeofili’nin haberine göre; Tavşanlı Kemal Zeytinoğlu Caddesi, Odunpazarı Sokak'ta bulunan, İyon düzeninde yapılmış ve tahminen yaklaşık MÖ. 4. yüzyıldan kalma sütunun başı gün geçtikçe tahrip ediliyor. Günümüzde hala çeşme olarak kullanılan sütun başı, önceden demir parmaklıklarla kaplıydı. Geçtiğimiz haftalarda ise demir parmaklıkların yerini pvc kaplama aldı. Tarihi sütun başı her geçen gün işkenceye maruz kalıyor.

İlk kez Antik Yunan uygarlıklarınca kullanılan İyon düzeni, daha sonrasında dünyanın birçok yerinde kullanılmaya başlanmıştı. Anadolu'nun güneybatı kıyılarındaki İyonya kolonilerinde gelişen bu düzen, Dor düzeninden daha sonra ortaya çıktı ve Dor düzenine göre daha karmaşık ve dekoratif bir niteliğe sahipti. İyon sütunlarının en ayırt edici kısmı sütun başıdır. İyon sütun başlarında bir kağıt rulosuna veya koç boynuzlarına benzeyen, oyulmuş volütler bulunur.

Son güncelleme: 14:15 - 06.02.2016