Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tarihi sütun üzerindeki pvc kaldırıldı
Tarihi sütun üzerindeki pvc kaldırıldı
Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde Caddesinde yer alan tarihi sütun başının üstündeki pvc kaldırıldı.
Kültür Sanat 8 Şubat 2016 - 09:30

Kültür Varlıkları Ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar'ın Arkeofili'ye gönderdiği fotoğrafa göre, gelen tepkilerden sonra tarihi sütunun üstündeki pvc kaplama kaldırıldı.

Foto: Arkeofili

TEPKİLERE OLUMLU YANIT

Tavşanlı ilçesi, Kemal Zeytinoğlu Caddesi'nde yer alan ve uzun süredir çeşme olarak kullanılan tarihi sütun başı, son olarak pvc ile kaplanmış ve etrafına çiviler çakılmıştı. Arkeofili'nin olayı gündeme taşıması ile olay kısa sürede geniş yankı uyandırdı. Gelen tepkilerin ardından tarihi sütunun üstündeki pvc kaldırıldı.

Foto: Arkeofili

Kültür Varlıkları Ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar, Arkeofili'ye Kütahya'daki tarihi sütunun son halini gönderdi ve “Bugün itibariyle Çeşmenin görüntüsü” dedi.

Günümüzde hala çeşme olarak kullanılan sütun başı, önceden demir parmaklıklarla kaplıydı. Geçtiğimiz haftalarda ise demir parmaklıkların yerini pvc kaplama almıştı. İyon düzeninde yapılmış sütun başı yaklaşık olarak MÖ. 4. yüzyıla tarihleniyor.

Son güncelleme: 11:20 - 08.02.2016