Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tarık Dursun K. adına yazar evi açılacak
Tarık Dursun K. adına yazar evi açılacak
Türk yazar, yayıncı Tarık Dursun K.'nın adı sanatla yaşatılacak
Kültür Sanat 27 Mayıs 2016 - 10:00

Tarık Dursun K. Yazar Evi, hem dünyanın farklı ülkelerinden yazarları konuk edecek hem de burada çeşitli etkinliklerle Tarık Dursun K.'nın adı yaşatılacak.

tarik-dursun-k

TARIK DURSUN K. KİMDİR?

Tarık Dursun K. (tam adıyla Tarık Dursun Kakınç) 1931 yılında İzmir’de doğmuş ve özellikle roman ve hikâye alanında eser vermiş bir yazardır. Aynı zamanda yayınevi yönetimlerinde bulunmuştur.

1950’de ortaokulu bitirdikten sonra, gazetelerde çalışmış, senaryo yazarlığı ve rejisörlük yapmıştır. 1969’da Kurul Kitabevi’ni açmış, Milliyet gazetesinde kitap tanıtma yazıları yazmış, Milliyet Yayınları’nı yönetmiştir. 1973’de Günümüzde Kitaplar adlı bir dergi çıkarmış, 1975’de Koza Yayınları’nın kurucuları arasında yer almıştır.

Sanata 1949 yılında şiirle başlamış, 1951’de Cengiz Tuncer ile Devrialem isimli ortak bir şiir kitabı yayınlamıştır. Ardından hikâyeye geçmiş ve konularını önce gençlik serüvenlerinden, zamanla fabrika, yapı ve deniz işçilerinin, esnaf ve küçük memur sınıfının hayat savaşlarından alan ve bu hayat kesitlerini şiirli bir dille işleyen eserler yazmıştır.
Güzel Avrat Otu hikâye kitabı ile 1961 Türk Dil Kurumu Armağanı’nı, Yabanın Adamları ile 1967 ve Ona Sevdiğimi Söyle ile de 1985 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, Kurşun Ata Ata Biter romanı ile 1984 Orhan Kemal Roman Armağanı’nı, Ömrüm Ömrüm hikâye kitabı ile 1987 İş Bankası Büyük Edebiyat Ödülü’nü, Ağaçlar Gibi Ayakta ile de 1991 Yunus Nadi Yayımlanmış Roman Armağanı’nı aldı.

Soyadını K. olarak kısaltmasının sebebi; kardeşi Faruk Kakınç’la beraber girdiği bir yarışmada soyisimlerinin karışması sonrası K. olarak değiştirmiştir.

Son güncelleme: 10:59 - 27.05.2016