Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Titanik Orkestrası ödülle döndü
Titanik Orkestrası ödülle döndü
2. Avrupa Tiyatro Festivali Özel Jüri Ödülü Titanik Orkestrası oyunu ile Tiyatro Durak’ın
Kültür Sanat 27 Ekim 2016 - 16:27

17-23 Ekim tarihlerinde Bulgaristan'da ikincisi düzenlenen “Avrupa Tiyatro Festivali”nde, Türkiye'yi temsil eden Tiyatro Durak “Titanik Orkestrası” oyunu ile Özel Jüri Ödülü aldı.

titanik1

Kültürlerarası diyaloğu, oyuncular ve yazarlar arası işbirliği desteklemek amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen festivale; Makedonya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan katılırken Türkiye'yi; 2014 yılında Bulgaristan'da düzenlenen XXIII. Uluslararası Drumev Tiyatro Festivali'nde aynı oyunla “En İyi Yabancı Performans Ödülü” nü alan Tiyatro Durak temsil etti.

Tiyatro Durak, 4 sezon yoğun istek üzerine sahnelediği Hristo Boytchev'in yazdığı Çetin Etili'nin yönettiği oyun ile 2014 yılında XV. Direklerarası Seyirci Ödülleri'nden “Umut Veren Yeni Tiyatro Grupları” ödülünü aldı.

“Hiçbir trenin durmadığı, unutulmuş küçük bir tren garında yaşayan dört serserini eğlenceli öyküsü. Unutulmuş ve itilmiş bu serserilerin amaçsız bir bekleyişle devam eden durağan yaşamları, bir trenden sandığın içinde düşen sihirbaz Harry ile birdenbire değişir. Boytchev'in bu hayalperest, küçük komik insanları, bu gizemli adamla birlikte kim olduklarını bulmaya, dünyayla bağlantı kurmaya çalışırlar. Varlık ve yokluk kavramlarının tartışıldığı, gerçeklik ve hayal arasındaki sınırların sorgulandığı oyun, kahkahalar arasında modern insanın trajikomik durumunu gözler önüne seriyor…”

titanik2

Yazan: Hristo Boytchev

Çeviren: Hüseyin Mevsim

Yönetmen: Çetin Etili

Yönetmen Yardımcısı: Kadir Hasman

Dekor ve Kostüm Tasarımı: Çetin Etili

Işık Tasarımı: Selahattin Onan

Reji Asistanları: İclal Atasoy- Harun Reisoğlu – Seren Konyalı

Teknik Yönetim: Erkan Kaya

OYUNCULAR

Aslı Nişancı

Burak Dur

Güney Tuncel

Kadir Hasman

Öner Ateş