Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türk Tiyatrosu’nun büyük başarısı
Türk Tiyatrosu’nun büyük başarısı
Türk Tiyatrosu tarihinde ilk kez, Pangar Tiyatro Topluluğu ile Türkiye’den bir metin, reji ve ekiple dünyanın en büyük tiyatro festivali Avignon’a katılıyor
Kültür Sanat 1 Temmuz 2016 - 14:19

Ayşenil Şamlıoğlu'nun rejisi, Demet Evgar, Binnur Kaya ve Esra Dermancıoğlu'nun performanslarıyla göz dolduran yapım, prömiyerini Fransa'nın Avignon kentinde düzenlenen festivalde yapacak ve Temmuz ayı boyunca Fransa'da sahnelenecek.

PANGAR

Oyuncu Demet Evgar'ın kurduğu ve 2012 yılından bu yana çok farklı ve başarılı prodüksiyonlara imza atan Pangar Tiyatro Topluluğu dünyanın en büyük sahne sanatları festivali olarak kabul edilen Avignon Off programına kabul edildi. Ayşenil Şamlıoğlu'nun yönetiminde, Adalet Ağaoğlu'nun eseri Kozalarla bir ay boyunca festivale konuk olacak yapım, üç yıldız oyuncuyu bir araya getiriyor.

Demet Evgar, Binnur Kaya ve Esra Dermancıoğlu'nun usta oyunculuklarıyla öne çıkan yapım, birlikte üretmeyi seven birçok kadın tarafından yaratıldı. Eserdeki kahramanların isimsiz olmasıyla evrensel niteliği güçlenen metin, Fransa'da orijinal dilinde (Türkçe) oynanacak ve Fransızca elektronik üst yazı uygulaması kullanılacak.

AĞAOĞLU’NUN EVRENSEL ESERİ: KOZALAR

Yönetmen Ayşenil Şamlıoğlu “Kozalar” için yarattığı dünyayı şu şekilde dile getiriyor; “Dış dünyada kopan kıyametten kendini soyutlamaya çalışan üç oyun kahramanı kadın, hayattan kaçarken aslında kendilerini tutsaklaştırmaktadırlar. Oyun, gerçek diyaloglarla başlayıp süratle gerçek dışı grotesk bir yapıya doğru yönelir, kendilerini soyutlayabilmek için çevrelerine ördükleri kozaların oyun kahramanlarını dışında durmayı seçtikleri dünyadan koruyamayacağı gerçeği ile sona erer.

Pangar Tiyatro'nun sunduğu “Kozalar”, Uluslararası Avignon Festivali'nin ardından Avrupa'daki farklı festivallere konuk olacak ve Ekim 2016'da yurda dönecek ve İstanbul'da sahnelenmeye başlayacak.

Eser: Adalet Ağaoğlu
Oyuncular: Demet Evgar, Binnur Kaya, Esra Dermancıoğlu
Fransızcaya çeviri: Ani Haddeler Pekman
Prodüksiyon: Pangar
Koreografi: Candaş BaşMüzik: Tuluğ Tırpan
Dekor Ve Kostüm: Tomris Kuzu
Işık Tasarım: Cem Yılmazer
Ses Tasarım: Okan Yalabık