Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türk ve Alman filmleri yarışıyor!
Türk ve Alman filmleri yarışıyor!
Türkiye Almanya Film Festivali, Nürnberg’te Almanya ve Türkiye’den birçok konuğun katıldığı görkemli bir galayla başlıyor.
Kültür Sanat 4 Mart 2016 - 13:22

 


Burak GÖRAL  

Bu yıl 21.si gerçekleştirilen Türkiye Almanya Film Festivali, Nürnberg'te Almanya ve Türkiye'den birçok konuğun katıldığı görkemli bir galayla başlıyor. Açılış gecesinde Türkiye sinemasının efsane oyuncusu Kadir İnanır'a onur ödülü takdim edilecek. Ayrıca festival kapsamında Kadir İnanır'ın başrolünde olduğu 1990 yapımı Halit Refiğ filmi “Karılar Koğuşu” da izlenebilecek.

Açılış töreninin ardından izlenecek, Türk yönetmen Eren Önsüz'ün yönettiği “Haymatloz” adlı film ise, Almanya ile Türkiye arasında bugüne kadar pek bilinmeyen çok farklı bir göç hikayesini anlatan önemli bir film. “Haymatloz”da 1933 yılından itibaren kürsülerinden uzaklaştırılan binden fazla Yahudi ve antifaşist üniversite profesörün tanımadıkları bir ülke olan Türkiye'ye sürgüne gönderilmeleri anlatılıyor.


Atatürk döneminin üniversite sistemini kuran bu profesörler arasında politikacı Ernst Reuter, mimar Bruno Taut ve besteci Paul Hindemith de bulunuyordu.
13 Mart Pazar gününe kadar devam edecek olan festivalde Türkiye’den beş, Almanya’dan da dört olmak üzere toplam 9 film yarışıyor. Seçici kurulun başkanlığını ise yönetmen Derviş Zaim yapmakta. Jüri değerlendirmesinin sonucunda En iyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleri sahiplerine verilecek.

Bu seneki yarışmaya Türkiye'den katılan filmler şunlar: Oyuncu Barış Atay'ın ilk uzun metrajlı filmi “Eksik”, Senem Tüzmen'in yönetmenliğini yaptığı ve Venedik Film Festivali'nde ilgiyle izlenen “Ana Yurdu”, Mehmet Eryılmaz'ın yönettiği “Misafir”, “Özcan Alper'in geçtiğimiz aylarda vizyonda da izlenen “Rüzgarın Hatıraları” ve Ahu Özyurt'un ülkemizde de merakla beklenen filmi “Toz Bezi”. Festivalde yarışacak Alman filmleri ise şöyle: Die Massnahme (Alexander Costea), God of Happiness (Dito Tsintsadze), Herbert (Thomas Stuber), Toro (Martin Hawie).

Ödüller 12 Mart gecesi Künstlerhaus’da yapılacak törenle açıklanacak.
Festival boyunca 35'i ilk kez olmak üzere toplam 42 film gösterilecek, 70'ten fazla da konuk ağırlanacak. Sinemaseverler festival boyunca “Nadide Hayat”tan “Delibal”a, “Merdiven Baba”dan “Bulantı”ya kadar Türkiye sinemasının son dönemde ilgi görmüş her türden filmini de izleme olanağına sahip olacaklar.

Son güncelleme: 14:13 - 04.03.2016