Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kamuran Akkor: Türkiye romantizmi kaybetti
Kamuran Akkor: Türkiye romantizmi kaybetti
Arabesk müziğin efsane ismi Kamuran Akkor ile İstanbul Arabesque Project, stüdyoya girdi ve rock müziği arabeskle buluşturarak ölümsüz eser ‘Unutamadım’ı yeniden yorumladı. 20 yıl sonra stüdyoya giren Kamuran Akkor ve grupla bir araya geldik...
Sercan MERİÇ
Kültür Sanat 13 Ağustos 2017 - 04:03

20 yıl sonra stüdoyaya girdiniz. Nasıl bir duyguydu, bunca zaman sonra?
İlk başta çok heyecanlandım ama provalardan sonra rahatladım. Yılların tecrübesi var tabii. Rock müziğe yabancıyım, ilk kez icra ettim. Ancak şarkı arabesk olduğu için bir yandan da rahattım.

Sizi nasıl ikna ettiler?

Müzik hayatımda çok durgundum. Kızım beni tekrardan hareketlendirmek için çok ısrar ediyordu. Teklifi değerlendirdim.

kamuran_akkor_onur_senay_fotograf_fethi_karaduman-27

Bu kadar uzun süre ara vermenizin nedeni neydi?

Eşim Vasfi Uçaroğlu, rahatsızdı. Onun rahatsızlığıyla birkaç sene uğraştık. Sonra da vefat etti 6 yıl önce. Çok üzülmüştüm. Onun için ara verdim.

ESKİDEN DAHA DERİN SÖZLER VARDI

20 yıl sonra sizi stüdyoya sokan şarkı ‘Unutamadım' oldu. Sizin geçmişe dair unutamadıklarınız var mı?
Eskiden kayıtlarda canlı okur, canlı çalardık. Anında kayda giriyorduk orkestramızla. O çok heyecan vericiydi. Ufacık bir hatada başa dönüyorduk. Eskiden söz yazarlarımız derin sözler yazıyordu.

Eskiden Şakir Askan, Ali Tekintüre gibi önemli arabesk müzik yazarları, bestecileri vardı. Şu anda o günler gibi önemli eserlere imza atılmıyor, sizce neden?

kamuranakkorses

İki ismin de önemli eserlerini okudum. Şu anda popüler eser olmuyor.
Sizin döneminizde aşkın, ayrılığın başka bir anlamı vardı herhalde… Bunlar önemli şeylerdi. Artık bazı şeyler kanıksandı. Romantizmi kaybettik. Şu anda insanların aralarında konuştukları şakalar, söz olarak yazılıyor.

Genç müzisyenlere ne tavsiye edersiniz?
Müziğe saygılı olsunlar. Bir an önce meşhur olmak için değil de, iyi şeyler yapmaya çalışsınlar.

AKKOR'LA ÇALMAK RÜYA

Gibi Kamuran Akkor'la böyle bir projede buluşma fikri nasıl ortaya çıktı?
Barbaros Akbulut: Biz zaten Kamuran Akkor hayranıyız. Onun şarkılarıyla büyüdük. Bizim için rüya gibi bir şey. Hakikaten çok büyük bir sanatçıyla beraber olmanın gururunu yaşıyoruz. Teklifi Kamuran Hanım'a sunduğumuzda ilk başta çok olumlu yaklaşmadı aslında. Onu kandırmak için baya uğraştık.

Bu parça nasıl ilgi gördü? Diğer parçalarınızla karşılaştırmanızı istesek…
Serkan Öngel: Bizi en çok heyecanlandıran işlerden birisiydi. Keşke Kamuran Akkor söylese de çalsak derdik hep. Şarkıyı özel yapan Kamuran Hanım oldu.

kamuraniap-2

Bundan sonra çalmak istediğiniz eser var mı?
Barbaros Akbulut: Bıkmadan usanmadan her şeyi çalmak istiyoruz. 6-7 yılda 100'e yakın arabesk parçasına düzenleme yaptık. Ama bunların dışında kendi bestemizin iyi isimler tarafından okunmasını da istiyoruz.

Kamuran Hanım size ne kattı?
Burcu Dinçer: Kamuran Hanım bize bambaşka bir ufuk kattı. Bizimle bir projede buluştu. Ve bu bize doğru yolda ilerlediğimizi gösterdi.

Son güncelleme: 11:21 - 13.08.2017