Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye’nin antik kentlerini tek bir sitede topladı
Türkiye’nin antik kentlerini tek bir sitede topladı
Cem Ünalan, Türkiye’nin antik kentlerinin, yıkıntılarının, höyüklerinin, tek kalmış antik yapıların görülebileceği bir harita hazırlayarak, internette hizmete sundu.
Kültür Sanat 3 Eylül 2017 - 17:56

Web tasarım şirketinde çalışan Cem Ünalan, bir günlük Altınoluk gezisini yapmak için geçtiğimiz Mart ayında yola çıkmıştı. Türkiye’nin tüm antik kentlerini bir harita üzerinde görmeyi istedi. Ancak kaynak bulamadı ve harekete geçti.

KOORDİNATLARI TEK TEK TOPLADI

https://ancientcitiesturkey.com isimli bir site kuran Ünalan, önce antik kentleri, ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki ören yerlerini, höyükleri, tek kalmış antik tapınakları siteye ekledi.

Siteyle ilgili blog’unda yazdığı yazıda, “Önceliği en bilinen ve ziyaret edilen antik kentlere vermeye çalıştım. İstanbul'dan başlayıp Ege'ye inip daha sonra da doğuya ilerlerken, kendime Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ören yerleri listesini baz aldım. Ancak burada olmayan pek çok ören yerini de internetten ve kitaplardan araştırarak ekledim” diyen Ünalan, listeyi edindikten sonra kataloglanmış bilgilerin kısıtlı olmasından dolayı yerlerin koordinatlarını tek tek topladı. Hatta Google Earth'te yıkıntı aradığı da oldu.

antikkent
HEDEF 140 VEYA DAHA FAZLA YERİ KAYDETMEK

Sitede antik kentler, höyükler, ören yerleriyle ilgili Tripadvisor ve Foursquare linkleri, saat ve giriş ücretleri yer alıyor. Şu anda haritada 83 tane nokta tanımlı. Ancak Ünalan’ın araştırmalarına göre Türkiye'de 118 antik kent var. Ünalan, siteyle ilgili hedefini şöyle tarif ediyor: “Daha yüzde 60 kadarı tamamlanmış durumda. Bunun yanında, şu ana kadar tek cümlelik bilgi ekleyebildiğim antik kent sayısı 32. Hedefim tahmini 140 sayısına veya ulaşılabilecek en yüksek rakama ulaşmak. Siteyi açarken ki gösterdiğim ilk efordan sonra geri kalan yerleri zamanla, yavaş yavaş eklemeyi hedefliyorum. Siteye yeni bir özellik eklemeyi henüz düşünmüyorum. Öncelikli amaç verileri tamamlamak.”

Son güncelleme: 18:21 - 03.09.2017

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.