Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkülerin unutulmaz ismi Hüsamettin Subaşı
Türkülerin unutulmaz ismi Hüsamettin Subaşı
Cemal Reşit Rey’de gelenekselleşen “İstanbul’da Pazar Konserleri”nin bu haftaki konuğu, Türk Halk Müziği’nin unutulmaz yorumcusu ve derlemecisi Hüsamettin Subaşı.
Kültür Sanat 8 Kasım 2016 - 10:36

TRT'de 40 yıl çalıştıktan sonra iki yıl önce emekli olan 66 yaşındaki sanatçı, konserlerine devam ediyor. Başta İstanbul olmak üzere, yurdun çeşitli bölgelerinde konserler veren Hüsamettin Subaşı, 13 Kasım Pazar günü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.'nin gelenekselleştirdiği “İstanbul'da Pazar Konserleri” kapsamında CRR'de sahne alacak. “Gündüz konser geleneğini yeniden yaşatmak” amacıyla CRR'de sürdürülen pazar konserlerinde İstanbullulara buluşacak olan Hüsamettin Subaşı, kendine has sesi ve örnek üslubuyla sevilen Subaşı, sanatseverlere türkü dolu keyifli bir pazar günü yaşatacak.

“CAN HATİCE”NİN UNUTULMAZ İSMİ…

70'li yılların ortalarında “Can Hatice” türküsüyle TRT ekranları ve mikrofonlarına giriş yapan ve 40 yıl türkülerin değişmez ismi olan Hüsamettin Subaşı, CRR'de Doğu Anadolu yöresine özgü türkülerden oluşturduğu zengin repertuvarını seslendirecek. Kendisine “Altın Plak” getiren “Hamayılı Boynundayım” türküsünün yanısıra, “Sinemde Bir Tutuşmuş, Yanmış Ocak Olaydı”, “Ahçik'i Yolladım Urum Eline”, “Beyaz Gül Kırmızı Gül”, “Garip Bir Kuştu Gönlüm”, “Seyreyle Güzel Kudreti Mevlam Neler Eyler”, “Fincanın Etrafı Yeşil”, “Hangi Bağın Bağbanısan Gülüsen”, “Giderem Van'a Doğru” gibi birçok eseri seslendirecek olan sanatçının konseri, saat 14.00'te başlayacak.

TÜRK HALK MÜZİĞİ'NİN ÖZGÜN SESİ

Hüsamettin Subaşı, 28 Eylül 1950 tarihinde Van'ın Erciş ilçesinde doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Erciş'te okuyan Subaşı, daha sonra Diyarbakır İlköğretmen Okulu'na girdi. 1968 yılında mezun olarak Van ve Ankara'da 6 yıl süreyle öğretmenlik yaptı. 1974 – 1977 yılları arasında TRT Müzik Dairesi Başkanlığı'nda “Repertuvar memurluğu” ve “Uzman” kadrolarıyla Türk Halk Müziği alanında çalıştı. 1977 yılında TRT Ankara Radyosu'nda “Ses Sanatçısı” olarak görev yapmaya başladı. Van ve Bitlis yöreleri başta olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi türkülerinin birçoğu, onun derleme çalışması veya kaynak kişiliğiyle TRT repertuvarına girdi. Derlediği türküleri, albümleri aracılığıyla dinleyiciyle buluşturan sanatçının 12 adet kasetçalar-CD, 6 adet uzunçalar çalışmasının yanısıra, başrol oynadığı 3 sinema filmi de bulunuyor. “Hamayılı Boynundayım” adlı uzunçalarıyla “Altın Plak” alan sanatçı, ülkemizin birçok şehrinin önemli kültür merkezlerinde gerçekleştirdiği 100'ün üzerinde halk konserinin yanı sıra İstanbul, Ankara ve İzmir'in önemli mekânlarında halk müziği programları yaptı. Avrupa'nın çeşitli kentleri ve Avustralya başta olmak üzere birçok ülkede halk konserleri ve resmî konserler gerçekleştirdi. İstanbul Radyosu “İcra Denetim Kurulu Üyeliği”, Müzik Dairesi bünyesinde “Merkez Repertuvar ve Denetim Kurulu Üyeliği”nde bulundu. 1985 yılında TRT İstanbul Radyosu'na geçen Hüsamettin Subaşı, müzik çalışmalarına halk ve kültür konserleriyle İstanbul'da devam ediyor.