Reklamsız Sözcü

Uğur Mumcu’nun otomobili Eskişehir`de sergileniyor

Uğur Mumc'nun evinin önünde uğradığı hain saldırıda yaşamını yitirdiği, enkaza dönüşen otomobili Eskişehir`de sergileniyor.
16:5722 Ocak 2016
Uğur Mumcu’nun otomobili Eskişehir`de sergileniyor
Uğur Mumc'nun evinin önünde uğradığı hain saldırıda yaşamını yitirdiği, enkaza dönüşen otomobili Eskişehir`de sergileniyor.

Usta gazeteci, yazar Uğur Mumcu`nun 24 Ocak 1993 ‘te Ankara Karlı Sokak'taki evinin önünde uğradığı bombalı saldırıyla yaşamını yitirdiği otomobili bir süre önce Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Çağdaş Gazeteciler Derneği`nin girişimleriyle Ankara`dan Eskişehir'e getirildi.

UĞUR MUMCU'NUN ARABASI

DHA'nın haberine göre; otomobil, Eskişehir merkez CHP'li Odunpazarı Belediyesi tarafından Büyükdere Mahallesi Buse Sokak`ta yaptırılan ‘Uğur Mumcu Parkı`ndaki kaide üzerinde oluşturulan özel cam bölüme konuldu. Park, yarın saat 14.00′de düzenlenecek olan törenle açılacak. Çağdaş Gazeteciler Derneği İç Batı Anadolu Şube Başkanı Can Hacıoğlu, Uğur Mumcu'nun evinin önünde bombalı saldırıya uğrayarak yaşamını yitirdiği otomobilinin 3 yıl önce Ankara`dan Eskişehir`e getirdiklerini söyledi. Hacıoğlu şöyle devam etti:

UĞUR MUMCU'NUN ARABASI

“Biz gazetecilerin örnek aldığı Uğur Mumcu tam 23 yıl önce bir suikasta kurban giderek hayatını kaybetti. Bu otomobil 3 yıl öncesine kadar Emniyet Genel Müdürlüğü`nün bir deposunda duruyordu. Otomobilin aileye teslimi gündeme geldi. İzmirli gazeteciler talip oldular İzmir`deki müzeye götürmek için. Biz de Eskişehirli gazeteciler olarak, Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak talip olduk. Aile Eskişehir`i daha uygun buldu. Daha sonra Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin girişimleriyle otomobil 3 yıl önce Eskişehir`e geldi. Odunpazarı Belediyesi de bir yıl önce bu parkı Uğur Mumcu`nun anısına yaptı. Otomobil de buraya getirildi, bir ibret vesikası olarak gelecek nesillere aktarılacak.”

 

Son güncelleme: 15:2727.01.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet Whatsapp