Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
UNESCO’dan Hasankeyf açıklaması
UNESCO’dan Hasankeyf açıklaması
UNESCO: ‘Türkiye Hasankeyf için adaylık başvurusu yapmadı’
Kültür Sanat 5 Şubat 2016 - 14:46

Türkiye'nin Ilısu Barajı göl suları altında kalma tehlikesi bulunan antik kent Hasankeyf için UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne başvurmadığı öne sürüldü.

Foto: Shutterstock

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Merkezi Direktörü Mechtild Rössler, Türkiye'nin Ilısu Barajı göl suları altında kalma tehlikesi bulunan antik kent Hasankeyf için UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne başvurmadığını açıkladı. Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen ise, ‘Dünya Kültür Mirası Listesi' için belirlenen 10 kriterinden 9'unu taşıyan Hasankeyf için Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) Türkiye Milli Komite Yönetim Kurulu 2'nci Başkanı İTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zeynep Ahunbay'ın yıllar önce başvuruda bulunduğunu söyledi.

DÜNYA MİRASI İÇİN ADAY GÖSTERİLMEDİ

Yaklaşık 10 bin yıllık geçmişe sahip Batman'ın antik ilçesi Hasankeyf, 1981 yılında Türkiye'de doğal koruma alanı ilan edildi. TBMM'de kabul edilen son tasarıyla Hasankeyf'in bir an önce boşaltılmasına karar verildi. Geçmişte pek çok aktivist protesto gösterileri düzenleyip ya da Twitter'da #HasankeyfToUnesco diye hashtag'ı açarak dikkat çekmeye çalışılan Hasankeyf'in UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için çağrı yapıldı. Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle'ye konuşan UNESCO Dünya Mirası Merkezi Direktörü Mechtild Rössler prosüdürlere göre, ilgili devlet kurumunun göze çarpan potansiyel evrensel değere sahip olan bölgeleri belirlediğini, kısa bir tanımlama ve karşılaştırmalı analiz yapıp gelecekteki listeleme için kriterleri gösterdiği bir dosya hazırladığını anlatırken, “Dünya Mirası Listesi için daha sonra bağımsız bir aday dosyası geliştirilmeli. Bu ya 6 kültürel kriter ya da 4 doğal kriter için yapılmalı. Ya da ikisinin karışımı. Bu bölgeyle ilgili devlet kurumu tarafından herhangi bir adaylık için değerlendirilmesi adına Dünya Mirası Konvansiyonu'na sunulmadı” dedi.
Foto: Arşiv

Rössler, bir bölgedeki sit alanının UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ne girmesi halinde o zaman o bölgeleri korumanın uluslararası toplumun sorumluluğunda olduğunu anlattı.

Son güncelleme: 14:48 - 05.02.2016