Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ünlü fotoğrafçı Sedat Pakay yaşamını yitirdi
Ünlü fotoğrafçı Sedat Pakay yaşamını yitirdi
Fotoğraf sanatçısı Sedat Pakay hayatını kaybetti
Kültür Sanat 24 Ağustos 2016 - 11:06

MoMA, Metropolitan Müzesi gibi dünyanın en saygın sanat kuruluşlarının koleksiyonlarında eserleri bulunan fotoğraf sanatçısı, film yapımcısı Sedat Pakay hayatını kaybetti. 71 yaşındaki sanatçı uzun yıllardır yaşadığı New York'ta yaşama veda etti.

sedat-pakay1

SEDAT PAKAY KİMDİR?

Sedat Pakay, 1945 yılında Türkiye'de doğdu. 1964 yılında ilk fotoğrafları yayımlandı. ABD'de Yale Sanat Okulu'nda eğitim gördü. Bir süre Türkiye'de reklamcılıkla uğraştıktan sonra 1966 yılında New York'a yerleşti. ‘80'li yılların sonunda Hudson Film Works adlı yapım şirketini kurdu. Fotoğrafçılığın yanı sıra PBS için filmler çekmeye başlıyor. 2005 yılında kanser tedavisi görmeye başlamıştı.

sedat-pakay2

Yönetmenliğini yaptığı belgesel filmler

Walker Evans: Zamanı, Varlığı ve Sessizliği – 1969

Walker Evans : America – 2000

sedat-pakay3

Amerika’nın en önemli fotoğraf sanatçılarından biri olarak kabul edilen Walker Evans’ın hayatına ilişkin tek belgesel yapıt olma özelliğini taşıyor. Yale Üniversitesi’nden öğrencisi olan Sedat Pakay tarafından, bir fotoğrafçının fotoğrafçıyı filme alışı… Kaynak: Kültür Servisi

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.