Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ünlü ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ Gülhane Parkı’nda
Ünlü ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ Gülhane Parkı’nda
Osman Hamdi Bey'in Kaplumbağa terbiyecisi Gülhane Parkı'nda yorumlandı
Kültür Sanat 11 Nisan 2016 - 11:25

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lale Festivali – 2016 kapsamında, Osman Hamdi Bey'in vefatının 106. yılında kurucusu olduğu Arkeoloji Müzesi, Çinili Köşk'’de ki atölyesinin tam önünde ölümsüz eseri “Kaplumbağa Terbiyecisi” tekrar yorumlandı. Gülhane’de Lale şöleni yaşand.

Foto: DHA

ÜNLÜ TABLO 3 BOYUTLU OLARAK CANLANDIRILDI

İBB Park Bahçeler ve Yeşil alanlar Daire Başkanlığı tasarımcılarınca yapılan yorumlama, Gülhane Parkı'nda tam Çinili Köşk'ün önünde yer alıyor. Ağırlıkla çiçek ve bitkilerin kullanıldığı çalışmada Kaplumbağa Terbiyecisi üç boyutlu olarak ele alındı. Kaplumbağalar ve terbiyecinin özel dikim kostümü, neyi, sırtındaki nakkaresi ve buna bağlı olan boynundaki mızrap ile eserle özdeşleşen eser, kullanılan çiçeklerin tonlarında yeniden yorumlanan penceresi bulunduğu mekana (çinili köşkün çinilerine) ve zamana uyum sağlıyor.

Foto: DHA

DHA’da yer alan habere göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi tasarımcıları tarafından hazırlanan pencere, boyut kazanarak aksi yönde de hizmet vermekte ve Osman Hamdi Bey'in ölümsüz eserine pencerenin dışından bakma imkanı da veriyor. çektirmek isteyen vatandaşlara nostaljik bir dekor oluşturuyor.

Son güncelleme: 11:26 - 11.04.2016

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.