Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ustalardan: Aşk İçin Önsöz
Ustalardan: Aşk İçin Önsöz
Şiir ve Jazz’ın etkileşimi, sesin duygusal gücü ile birleşti
Kültür Sanat 27 Ekim 2016 - 14:35

Türkiye' nin iki büyük sanat adamı; Selçuk Yöntem ve Aykut Gürel sözcüklerin gücüne ve müziğe olan inanışları ile tarifsiz bir projeye imza atıyor…

ask-icin-onsoz2

Kişisel ve samimi eserler üzerinde çalışarak zamansız albümler ortaya koymak yeni güzergâhım diyen duayen müzik adamı Aykut Gürel'in, “Aykut Gürel Presents “projesinin ikinci albümü olan “Aşk için Önsöz” oyunculuğu kadar sesi ile de bir ekol olan ünlü sanatçı Selçuk Yöntem ve “İstanbul Ensemble” grubu ile hayat buldu.

DÜNYADA BİR İLK!

Selçuk Yöntem, Türkiye' den ve dünyadan dokuz özel şairin on eserini İstanbul Ensemble üyelerinin özgün besteleri eşliğinde aynı anda stüdyoda canlı olarak yorumladı. Yöntem, proje hakkındaki düşüncelerini “Besteler ve seçilen şiirlerin doğal bir uyumu oluştu. Projedeki bu doğallık beni mutlu etti. Doğaçlamanın bir peri tozu vardır; o da bu projede tuttu” diyerek ifade etti.

MEHMET TURGUT'UN OBJEKTİFİNDEN

Aralık ayında çıkacak ilklerle dolu olan bu özel albümün fotoğraf çekimleri de ünlü fotoğrafçı Mehmet Turgut ‘un stüdyosunda gerçekleşti. Projenin doğaçlama metodu çekimlere de yansıdı. Çekimlerin ilhamı ise kuşkusuz şiir ve cazın enerjisinden alındı. Fotoğraflarına her zaman farklı bir tavır katan Mehmet Turgut'un objektifinden çıkan kareler, albüme saygı duruşu niteliğinde.