Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Van Gogh’un kesik kulağının sırrı çözüldü
Van Gogh’un kesik kulağının sırrı çözüldü
“Van Gogh’un Kulağı” adlı kitabı hazırlayan İngiliz yazar Bernadette Murphy’nin araştırması tartışmayı başka bir yöne çekti.
Kültür Sanat 14 Temmuz 2016 - 12:43

ABD'li yazar Irving Stone'un, Van Gogh'a müdahale eden doktor Felix Rey ile görüştüğünü fark etti. Murphy, kesik kulağa ilişkin tüm ayrıntıların yer aldığı sarı kağıt parçasının, 100 yıldır Stone'un arşivinde olduğunu ortaya çıkardı.

van-gogh1

Irvin Stone'un, “Kulağındaki yara nasıldı? Çizebilir misiniz?” sorusu üzerine Dr. Rey, bir reçete kağıdına o günün tarihini atarak, kesik kulağı gösteren bir çizim yaptı. Doktorun çizdiği resme göre, Van Gogh sadece kulak memesi kalana değin tüm kulağını kesti.

GENELEVDE ÇALIŞAN BİRİSİNE VERDİ

23 Aralık 1888'de kulağını keserek gazeteye sardı ve bir genelevde çalışan Rachel adlı kadına getirdi. Daha sonra evine dönen ressam, ertesi günü polis tarafından baygın halde bulundu. Amsterdam'daki Van Gogh Müzesi araştırmacılarından Luis van Tilborg'a göre, 100 yıl sonra ortaya çıkan Dr. Rey'in çizimi, kesik kulakla ilgili tüm tartışmaları sona erdirecek. BBC'nin haberine göre, yazar Bernadette Murphy'nin elde ettiği belge, cuma günü Amsterdam'da açılacak olan, “Çılgınlığın Sınırında: Van Gogh ve Hastalıkları” adlı sergide izleyicilere sunulacak. Van Gogh Müzesi'ndeki sergide, Dr. Felix Rey'in Van Gogh tarafından yapılan portresi ile büyük olasılıkla ünlü ressamın intihar ettiği silaha ait bir resim de yer alacak. Araştırmacı van Tilborg, Hollanda Televizyonu'na (NOS) yaptığı açıklamada, “Hala nesi olduğunu ve kafasından neler geçtiğini bilmiyoruz. Bu kulak, o büyük hikayenin bir parçası” dedi.

Son güncelleme: 13:49 - 14.07.2016