Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Van Gölü’ndeki tarihi yapı ortaya çıktı
Van Gölü’ndeki tarihi yapı ortaya çıktı
Van Gölü'nün kıyısında 70 yıllık ayıp gün yüzüne çıktı
Kültür Sanat 3 Haziran 2016 - 17:07

Van Gölü’nün kıyısında 70 yıllık ayıp gün yüzüne çıktı

Foto: DHA

Tarihi Selçuklu mezar taşlarının yaklaşık 70 yıl önce sökülüp iskele yapıldığı ve bu iskelenin de sular altında kaldığı YYÜ bilim insanları ile Sualtı Görütülü Yönetmeni Dalgıç Tahsin Ceylan tarafından fotoğraf ve görüntülerle belgelendi. Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan da, daha önce burada Selçuklu Mezarlıklarının taşlarını söküldüğü yönünde duyumlarının olduğunu belirterek, “Bu duyamlarımız gerçek oldu. Bu taşların sökülüp burada iskele yapıldığı belgelendi” dedi.

SU ALTI MÜZESİ OLABİLİR

DHA’da yer alan habere göre; Hakan, bölgenin su altı müzesi olabileceğini belirtti. Van Gölü’nde çalışma yapan Sualtı Görüntü Yönetmeni Dalgıç Tahsin Ceylan, tesadüfen Gevaş kıyılarında çektiği fotoğraflarla tarihi bir ayıbı yıllar sonra ortaya çıkardı. Dalış yaptığı bölgede 22 yıl önce çektiği mezar taşlarının aynısını gören Ceylan, bunları görüntü ve fotoğraflayarak belgeledi.

Foto: DHA

Ceylan durumu şöyle anlattı:

İlk fotoğrafları 1994 yılında çektim. Yıllar sonra geldiğimde o bölgeyi aradım ancak bulamadım. Geçen gün Gevaş’ta yapılan bir organizasyonda Belediye Başkanı Sinan Hakan’ın konuşmasıyla tarihi mezar taşlarını burada olduğunu öğrendiğimde çok heyecanlandım. Hemen Prof.Dr. Mustafa Sarı, dalgıç Murat Kulaç ile birlikte o bölgeye daldık. Tarihi mezar taşlarının iskele yapıldığını bir kez daha fotoğraf ve görüntülemeyi başardık. Burası şimdi su altı fotoğrafçıları için bulunmaz bir mekan durumunda”

Son güncelleme: 17:11 - 03.06.2016
Etiketler