Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Vedat Türkali 1 Eylül’de uğurlanacak
Vedat Türkali 1 Eylül’de uğurlanacak
Dün tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Türk edebiyatının en önemli kalemlerinden Vedat Türkali, 1 Eylül'de İstanbul'da toprağa verilecek.
Kültür Sanat 30 Ağustos 2016 - 13:00

Tedavi gördüğü Yalova Devlet Hastanesi’nde dün yaşamını yitiren Türk Edebiyatı’nın usta isimlerinden 97 yaşındaki Vedat Türkali’nin cenazesinin perşembe günü İstanbul’da toprağa verileceği bildirildi. Türkali’nin 2013 yılında yaşamını yitiren 72 yıllık hayat arkadaşı eşi Merih Pirhasan’ın yanına defnedileceği öğrenildi.

vedat

Asıl adı Abdülkadir Pirhasan olan yazar Vedat Türkali, dün sabah tedavi gördüğü Yalova Devlet Hastanesi’nde çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirmişti. Kızı Deniz Türkali, acı haberi “Babamı Vedat Türkali’yi kaybettik” mesajıyla sosyal medyadan duyurmuştu.

Türkali, cenaze töreniyle ilgili haberi de sosyal medyadan vererek, “Babamızı (dedemizi) Vedat Türkali’yi 1 Eylül Perşembe günü Teşvikiye Camii’nde öğle namazından sonra Zincirlikuyu’dan uğurluyoruz” sözleriyle duyurdu.

Yalova Devlet Hastanesi’nde Türkali’nin tedavisini sürdüren doktoru Özgür Akın Oto da yarın Yalova Devlet Hastanesi ek binası önünde küçük bir tören düzenleneceğini ve cenazenin İstanbul’a gönderileceğini söyledi. Dr. Oto, Türkali’nin 2013 yılında kaybettiği 72 yıl yaşamını paylaştığı eşi Merih Pirhasan’ın mezarının yanında toprağa verileceğini kaydetti.

DOĞDUĞUNDA KURTULUŞ SAVAŞI BAŞLAMAMIŞTI

13 Mayıs1919 yılında Samsun’da doğan Türkali, Birgün Tek Başına, Güven, Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Mavi Karanlık gibi Türk edebiyanın en önemli romanlarını kaleme almış bir yazardı.

Romancılığının yanında senarist ve şair olan Türkali, liseyi Samsun’da okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Aynı yıl da 72 yıl evli kaldığı Merih Pirhasan’la evlendi.

Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yapan Türkali, 1951 yılında siyasi nedenlerle tutuklandı. 9 yıl ceza alan yazar, 7 yıllık cezaevi hayatının ardından koşullu olarak serbest bırakıldı.

Rıfat Ilgaz’la Gar Yayınlarını kuran Türkali, 1960’da ‘Dolandırıcılar Şahı’ ile de senaristliğe başlarken, 1965’te de yönetmenliği denedi.

GÜVEN, BİR GÜN TEK BAŞINA…

Türkali, 1974 yılında en çok ses getiren romanı olan Bir Gün Tek Başına’yı yazdı. 1979’da Eski Şiirler, Yeni Türküler, Üç Film Birden (senaryolar), 1983’te Mavi Karanlık romanını yazdı. Yazarın diğer eserleri arasında, Eski Filmler, Bu Gemi Nereye, Dallar Yeşil Olmalı, Tek Kişilik Ölüm, Özgürlük İçin Kürt Yazıları, Güven, Komünist, Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Bu Ölü Kalkacak, Dallar Yeşil Olmalı, Kayıp Romanlar, Yalancı Tanıklar Kahvesi, Bitti Bitti Bitmedi bulunuyor.

Vedat Türkali aynı zamanda oyuncu Deniz Türkali ve yönetmen Barış Pirhasan’ın babası, Deniz Türkali’nin kızı şarkıcı Zeynep Casalini’nin dedesiydi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.